#

Recenzja Annke Nova Orion

  • 14 stycznia 2021

W 2019 r. rynek kamer do systemów bezpieczeństwa w domu jest zalany nowymi produktami. Firmy takie jak Ring i Nest (obecnie należące do Google) są liderami na tym rynku. Ale co z markami, które podcinają wielkie nazwiska na cenę? Czy można uciec od kamery Wi-Fi IP za 60$/50£? Przekonajmy się.

Ocena

Dobry

  • ✓ Jakość obrazu
  • ✓ Inteligentne automatyczne śledzenie
  • ✓ Prosta konfiguracja
  • ✓ Aplikacja bogata w funkcje

Zły

  • ✕ Okablowany
  • ✕ App czasami clunky
  • ✕ Brak obsługi Wi-Fi 5 GHz
  • ✕ Tryb ochrony prywatności jest bezcelowy.

To, co jest napisane na pudełku

Annke Nova Orion to bezprzewodowa kamera IP o rozdzielczości HD 1080p, wyposażona w kilka ciekawych funkcji. Obudowa kamery jest wyposażona w mechanizm obrotu i pochylenia, co oznacza, że można oglądać większą część pomieszczenia lub obszaru, w którym się ją umieszcza. Sterowanie ruchem odbywa się z poziomu aplikacji towarzyszącej smartfonowi. Wykonuje on również zdjęcia 360 stopni po naciśnięciu jednego przycisku.

Mechanizm ten pozwala również na inteligentne automatyczne śledzenie ruchu. Nova Orion może wykryć ruch i podążać za obiektem, gdy porusza się on obok aparatu. Materiał filmowy jest nagrywany w chmurze za pośrednictwem płatnego konta, bezpośrednio na kartę microSD jako opcja bezpłatna. Obsługuje ona karty o pojemności do 128 GB. Obsługiwany jest również Google Assistant i Amazon Alexa, a także tryb automatycznego ukrywania, który pozwala na wyłączenie kamery dla większej prywatności. Odbywa się to zarówno w oprogramowaniu, jak i fizycznie, ponieważ mechanizm pochyla się, aby ukryć kamerę wewnątrz plastikowej obudowy.

Na papierze, to wygląda na to, że dostajesz sporą ilość techniki za swoje pieniądze tutaj. Ale jak to działa w codziennym życiu? Przetestowałem go, żeby się przekonać.

Co jest dobrego w Annke Nova Orion

Jakość obrazu na Nova Orion jest naprawdę dość przyzwoita. Rozdzielczość HD 1080p jest zgodna z oczekiwaniami, co nie zawsze ma miejsce w przypadku tych niedrogich kamer IP. Zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych, materiał filmowy jest wyraźny i ostry. Dla celów bezpieczeństwa jest to więcej niż dobre rozwiązanie. Inteligentne automatyczne śledzenie jest również bardzo skuteczne. Dobrze wychwytuje ruch i patrzy na kamerę w kierunku tego, co dzieje się przed nią. Jest bardzo czuła, więc szybkie ruchy mogą jednak powodować szalone wirowanie. Za każdym razem, gdy kamera się porusza, potrzebuje sekundy na zmianę ostrości. Mimo to, inteligentne automatyczne śledzenie nadal jest plusem dla tego urządzenia.

Ustawienie jest ładne i proste. Wystarczy pobrać aplikację, zeskanować kod QR z dolnej części aparatu i podłączyć się do sieci Wi-Fi, aby wszystko było gotowe do pracy. Było to o wiele mniej bolesne niż na przykład podczas konfiguracji Ring Stick Up Cam.

Aplikacja Annke Nova, dostępna w Google Play Store, jest z pewnością bogata w funkcje. Można stąd przełączać lub wyłączać śledzenie ruchu, regulować jakość wideo (Standard, Hi-Def lub Ultra HD), robić zdjęcia włącznie z ujęciem 360 stopni oraz korzystać z wbudowanych głośników i mikrofonu, aby rozmawiać z osobą na aparacie.

Sama konstrukcja to dla mnie także plus. Jest bardziej retro niż niektórzy z konkurencji i przypomina coś z Kosmicznej Odysei Stanleya Kubricka. Estetyka jest oczywiście subiektywna, ale ten mi się podoba. Możesz też wyłączyć diodę statusu na przedniej części kamery z aplikacji. Niektóre firmy, takie jak Ring, nie pozwalają na to z powodu etycznego i ogólnego pełzania wokół nagrywania kogoś bez jego wiedzy. Możesz sam zdecydować, czy jest to profesjonalista czy przekręt Annke Nova Orion.

Co jest nie tak dobrego w Annke Nova Orion

Jeden z największych kompromisów, jakie można osiągnąć dzięki tej budżetowej kamerze bezpieczeństwa domowego, jest natychmiast zauważalny. Jasne, w pudełku jest napisane, że jest to kamera bezprzewodowa, ale odnosi się to do sposobu, w jaki łączy się z chmurą, Twoim smartfonem i w jaki nagrywa materiał filmowy. Sama kamera jest nadal bardzo mocno okablowana. W pudełku znajduje się długi kabel micro USB, ale kiedy kupujesz u innych marek, bezprzewodowy oznacza, że wszystko jest bezprzewodowe, łącznie z samym aparatem.

Po drugie, funkcje obracania, przechylania i wykonywania zdjęć 360 stopni działają ładnie, ale praca jest bardzo wolna. Istnieje znaczne opóźnienie pomiędzy przesunięciem wirtualnego dżojstika w aplikacji, więc zobacz jak obraz przesuwa się na wyświetlaczu. Opóźnienie to jest dłuższe w przypadku zmiany kierunku, np. przechylenia w dół, ponieważ za pierwszym razem pochyliłeś się za bardzo do góry. Jest to przydatna funkcja do precyzyjnego dostrojenia pozycji po tym, jak na przykład zamontujesz kamerę poza zasięgiem, ale nie chciałbyś poruszać nią w pośpiechu.

Niektóre z operacji w aplikacji są również nieco kontr-intuicyjne. Na przykład, aby zmienić jakość obrazu, należy najpierw dotknąć ikony dżojstika do sterowania obrotem i pochyleniem, a następnie zobaczyć tę opcję na osobnej karcie na dole. W aplikacji znajduje się mnóstwo takich dziwactw. Przyzwyczaiłbyś się do nich z czasem, ale na początku jest to bolesne.

Nova Orion nie może się połączyć z siecią Wi-Fi 5 GHz, tylko 2,4 GHz. To nie koniec świata, bo to oznacza, że będziesz miał większy zasięg, ale ucierpią na tym prędkości transmisji danych. Nie zauważyłem żadnych problemów z powolnym przesyłaniem danych, ale bądź świadomy, że jeśli Twoja sieć będzie działać na częstotliwości 5 GHz, nie będziesz mógł podłączyć tego aparatu.

Miło jest mieć tryb prywatności, ale moim zdaniem jest on trochę zbędny w przypadku kamery przewodowej. Jasne, obiektyw jest pokryty plastikiem, ale co z wbudowanym mikrofonem? Szczerze mówiąc, gdybym chciał mieć trochę prywatności wokół Nova Orion, po prostu wyciągnąłbym z niego kabel zasilający. Nie musisz go ponownie ustawiać, gdy podłączasz go z powrotem, wystarczy kilka sekund, by się uruchomić. Robię to też z moim Google Home Mini.

Ostateczny werdykt

Ogólnie rzecz biorąc, jest to ładny mały pakiet w cenie. Jakość wykonania jest tym, czego można oczekiwać od niedrogiego aparatu fotograficznego, ale jakość obrazu jest dobra i wydajność jest więcej niż wystarczająca, aby zadowolić kogoś, kto po prostu chce taniego, łatwego w obsłudze aparatu w domu. Kiedy weźmie się pod uwagę fakt, że można kupić trzy z nich w cenie jednego Ring Stick Up Cam Wired, to łatwo zauważyć, dlaczego konsumenci byliby kuszeni, aby przejść do Annke.