Inteligentny dom i biuro

#

Wykorzystaj w pełni możliwości Asystenta Google dzięki tym poleceniom głosowym

 • 17 czerwca 2021

Google Assistant to inteligentna funkcja wyszukiwania głosowego, która zapewnia prognozy pogody, informacje o lotach, sterowanie aplikacjami, osobiste przypomnienia i wiele więcej. Wkrótce tylko hipsterzy w stylu retro będą otwierać aplikacje ręcznie lub wpisywać hasła w paskach wyszukiwania. Pokażemy Ci, jak skonfigurować Asystenta Google i poznać wszystkie najważniejsze komendy głosowe, które ułatwią Ci życie.

Jak skonfigurować Asystenta Google

Przed wybudzeniem Asystenta Google na swoim urządzeniu, należy odpowiednio skonfigurować usługę. Na początek polecam sprawdzić w Sklepie Play, czy aplikacja Google potrzebuje aktualizacji i pobrać ją, jeśli jest dostępna. Po zainstalowaniu najnowszej wersji aplikacji Google, a następnie Google Assistant, będziesz gotowy do rozpoczęcia pracy.

 • Google Pixel Buds: mieliśmy wysokie oczekiwania

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z Asystenta Google, nie martw się, pomimo jego złożonych możliwości, jest łatwy do skonfigurowania. Jeśli masz Androida Lollipop lub nowszego na swoim telefonie, naciśnij przycisk Home przez długi czas, aby otworzyć Asystenta Google.

 • Naciśnij przycisk Home przez długi czas i uruchom Asystenta Google.
 • Naciśnij Dalej na ekranie Poznaj swojego nowego Asystenta Google.
 • Udziel Google pozwolenia na dostęp do potrzebnych mu informacji, naciskając Tak, zgadzam się.
 • Możesz teraz nauczyć Asystenta, jak ma rozpoznawać Twój głos.
 • Możliwe jest również włączenie wykrywania hasła "OK Google" na dowolnym ekranie, aby przyspieszyć aktywację Asystenta w razie potrzeby. Aby to zrobić, podążaj tą ścieżką w aplikacji Google: Ustawienia > Ustawienia (w sekcji Asystent Google) > Telefon > Wykrywanie "Ok Google" i włącz ją. Oznacza to, że aktywujesz Asystenta za każdym razem, gdy powiesz "OK Google", gdy Twój telefon jest przebudzony.

Gratulacje! Teraz odblokowałeś wszystkie rodzaje możliwości, od prostego wyszukiwania stron internetowych za pomocą głosu do korzystania z Asystenta Google, aby szybciej otwierać aplikacje lub zapisywać swój harmonogram!

google

O co pytać Asystenta Google

Wysyłanie wiadomości przez WhatsApp, Telegram lub Viber

Ile wiadomości na WhatsApp, Viber, Telegram lub innych komunikatorach wysyłasz każdego dnia? Łatwo kochać liczenie, ale od teraz możesz jeszcze bardziej przyspieszyć tę czynność, prosząc bezpośrednio Google o wysyłanie wiadomości za Ciebie!

Aby to zrobić, wystarczy powiedzieć "Ok Google, wyślij wiadomość na [WhatsApp] do [Mama]: co robimy na obiad?" lub powiedzieć "Ok Google, wyślij wiadomość na [WhatsApp] do [Mama]", a następnie podyktować wiadomość, którą chcesz wysłać. Jeśli Twój kontakt ma więcej niż jeden numer telefonu, zostaniesz poproszony o wybranie tego, na który chcesz wysłać wiadomość.

Otwieranie witryn i aplikacji bezpośrednio z poziomu Asystenta Google

Aby otworzyć swoją ulubioną stronę internetową bez kiwnięcia palcem, wystarczy wypowiedzieć słowo kluczowe "Przejdź do...", a następnie nazwę witryny:

 

 • "Go to [site (.com, etc.)]".
 • Przykład: "OK Google, przejdź do androidpit.com".

Jeśli chcesz uruchomić aplikację, np. kalendarz, aby sprawdzić swój harmonogram, po włączeniu Asystenta Google wystarczy powiedzieć:

 • "Uruchom [aplikacja]".
 • Przykład: "OK Google, uruchom kalendarz".

Możesz uruchomić dowolne aplikacje zainstalowane na Twoim urządzeniu. Uważaj, aby używać dokładnej nazwy aplikacji (to, co pojawia się pod ikoną). Jeśli aplikacja ma nietypową nazwę, może to być dość trudne (i kłopotliwe), aby odnieść sukces w tym procesie.

 • Oto aplikacje, z których powinieneś korzystać już teraz

Zarządzaj zobowiązaniami z Google Assistant

Google może stać się twoim osobistym asystentem i przypomnieć ci o twoich zobowiązaniach, ustawić alarmy dla ciebie, a nawet utrzymać twoje zamówienia Amazon pod kontrolą. Wszystko sprowadza się do poznania właściwych komend głosowych, których należy użyć w zależności od żądania.

Tworzenie przypomnień

Absolutnie musisz pamiętać, aby zapłacić rachunek za gaz do końca tygodnia, ale jesteś zbyt leniwy, aby ręcznie utworzyć przypomnienie? Obudź Asystenta Google i wypowiedz następujące polecenie:

 

 • Przypomnij mi [co] [kiedy] [gdzie]".
 • Przykład: "OK Google, przypomnij mi, że mam zapłacić rachunek za gaz w piątek o 8:00 rano".

Google jest na tyle sprytny, że można tworzyć niestandardowe przypomnienia w oparciu o czas i miejsce, wszystko w jednym zdaniu. Ale aby upewnić się, że usługa działa idealnie i wie dokładnie, kiedy pamiętać o zdarzeniu, trzeba będzie skonfigurować swoje lokalizacje z ustawień. Tutaj będziesz miał okazję zarejestrować swój adres domowy lub służbowy i pozwolić Asystentowi Google aktywować się tylko w odpowiednim czasie.

Ustawianie alarmów

Jeśli chcesz ustawić alarm za pomocą aplikacji Zegar/Alarm, będziesz musiał użyć innego polecenia głosowego:

 • "Ustaw alarm na [godzina]".
 • Przykład: "OK Google, ustaw alarm na jutro rano na godzinę 19:30".

Tworzenie wydarzeń w kalendarzu i zarządzanie nimi

Możesz je mylić z przypomnieniami, ale wydarzenia oznaczają wszystkie zadania zapisane w aplikacji Kalendarz. Dzięki Asystentowi Google i odpowiedniej komendzie głosowej możesz tworzyć nowe wydarzenia, takie jak wizyta u dentysty czy ważne spotkanie w pracy, i przeglądać je w dowolnym momencie:

 

 • "Utwórz wydarzenie [typ] [kiedy (data i godzina)] [miejsce]".
 • "Jakie są moje zobowiązania [kiedy]".
 • "Kiedy jest[co]".
 • Przykład: "OK Google, utwórz wydarzenie kalendarza: impreza z przyjaciółmi w niedzielę o 21:00 u mnie".

Twórz osobiste notatki na Evernote lub Google Kee

Czy notujesz każdą drobnostkę, bo pamięć płata Ci figle? Nie musisz zapychać kalendarza wydarzeń, zamiast tego użyj alternatywnego polecenia głosowego, aby wysłać notatki bezpośrednio do usług takich jak Evernote lub Google Keep, lub w skrzynce pocztowej:

 • "Ok Google, powiedz Evernote [rzecz]".

Szybciej kontaktuj się z kontaktami

Gdy masz ochotę dotrzeć do ludzi, nie myśl, że Google Assistant po prostu znajdzie Ci kontakt, do którego możesz zadzwonić, lub otworzy za Ciebie aplikację z wiadomościami. Google Assistant otwiera wygodniejsze sposoby kontaktu ze znajomymi, a nawet jest połączony z Twoimi sieciami społecznościowymi. Zobaczmy, co możemy zrobić, aby zobaczyć razem wszystkie polecenia głosowe, które mogą być przydatne dla Ciebie.Wykonaj połączenie

Pamiętasz rozmowy telefoniczne? Kiedyś to była rzecz. Ale teraz, z Google Assistant, głos jest w modzie ponownie. Istnieje kilka opcji, aby zadzwonić do swoich kontaktów z Asystentem Google.

 

 

Mówiąc "zadzwoń", a następnie nazwę kontaktu, możesz rozpocząć połączenie lub wybrać osobę, do której chcesz zadzwonić, z kontaktów, które znajdzie Asystent. Jeśli masz kilka numerów powiązanych z tym samym kontaktem, dodając tag tego numeru (telefon komórkowy, dom, praca, itp.) unikniesz konieczności ręcznego wybierania tego, który chcesz.

 • Zadzwoń[znacznik][kontakt]"," Zadzwoń[znacznik][numer]".
 • Przykład: "OK Google, zadzwoń do pracy Jessica".

Wyślij SMS

Dzięki Google Assistant możesz otworzyć aplikację do obsługi wiadomości, a następnie wybrać kontakt i wpisać tekst wiadomości ręcznie lub zrobić wszystko za pomocą polecenia głosowego i pozwolić, aby usługa zrobiła wszystko za Ciebie. Wszystko, co musisz zrobić, to użyć polecenia głosowego:

 • "Wyślij wiadomość a [kontakt] [wiadomość]".
 • Przykład: "OK Google, wyślij SMS na komórkę Filipa, nie zapomnij kupić mleka".

Wyślij wiadomość e-mail

Za pomocą bardzo podobnej komendy głosowej można szybko i bez męczenia palców wysyłać e-maile. Polecam jednak ograniczyć korzystanie z usługi do krótkich maili, ponieważ w poleceniu głosowym trzeba podać zarówno temat maila, jak i tekst.

 

 • Wyślij wiadomość e-mail na adres[kontakt/email], temat[subject], wiadomość[message]".
 • Przykład: "OK Google, wyślij wiadomość e-mail na adres test@androidpit.com, temat ważny, wiadomość jesteś niesamowity!".

Uzyskaj wskazówki i prognozę pogody dzięki Asystentowi Google

Nie ryzykuj zgubienia się lub odwrócenia uwagi od jazdy i jak najlepiej wykorzystaj wszystkie możliwości Asystenta Google, aby otrzymywać wskazówki dojazdu, informacje o odwiedzanych miejscach i aktualizacje dotyczące warunków pogodowych w następnym miejscu docelowym, a wszystko to bez żadnego wysiłku.

 • Najlepsze aplikacje pogodowe: nigdy więcej nie daj się złapać na deszczu
 • Podróżujesz bez internetu? Skorzystaj z tych aplikacji do nawigacji offline i GPS

Jak uzyskać wskazówki dojazdu

Możesz otrzymać wskazówki krok po kroku dotyczące wyznaczonego celu, bezpośrednio od Asystenta Google, za pomocą polecenia głosowego "Jedź do...". Używając zamiast tego frazy "Dojazd do...", miejsce docelowe zostanie ustawione w Mapach Google lub innej zainstalowanej przeglądarce. Na końcu zdania możesz dodać wykorzystywany środek transportu (publiczny, rower, samochód, pieszy). Na koniec pamiętaj, że możesz skorzystać z niestandardowych lokalizacji:

 • "Go to [Address]" (Idź do [Adres]).
 • "Directions to [Address]".
 • Przykład: "OK Google, wskazówki do mostu Golden Gate".

Uzyskaj informacje o swojej lokalizacji

Możesz dowiedzieć się o wszystkim, co musisz zrobić w mieście, które odwiedzasz lub znaleźć najlepszą restaurację w swojej okolicy, musisz tylko wybrać odpowiednią prośbę do Asystenta Google. Określając "najbliższe" na końcu zdania, znajdziesz miejsca wokół swojej aktualnej lokalizacji.

 • "Find/where is [target]" (Znajdź/gdzie jest [cel]).
 • "Znajdź/gdzie jest najbliżej [cel]".
 • Przykład: "OK Google, znajdź najbliższy bar".

Bądź na bieżąco z pogodą

Natychmiast dowiedz się o strefie czasowej lub pogodzie w dowolnym miejscu na świecie za pomocą tych poleceń głosowych:

 • "Która godzina jest w [miejsce]?"
 • "Jaka/jaka jest pogoda w [miejsce]?".
 • Przykład: "OK Google,jaka będziepogoda w Portland w [środę]?".

Zapytaj wszechwiedzącego Asystenta Google

Będziesz mógł zapytać Asystenta Google o wszystko, od wieku Brada Pitta po wzór na obwód trójkąta równoramiennego, a dzięki szybkiemu wyszukiwaniu w Google uzyskasz odpowiedź, której szukasz.

Ale oprócz pytań z wiedzy ogólnej, można skorzystać z tego wygodnego asystenta głosowego, aby ułatwić codzienne życie dzięki zintegrowanym usługom tłumacza, słownika, księgowego, kalkulatora i wiele więcej.

Oto kilka poleceń głosowych, które mogą Ci się przydać:

 • "Przetłumacz [słowo] [język]".
 • "Co oznacza [słowo]?".
 • "Jaka jest cena [rzecz]?".
 • Pierwiastek kwadratowy[liczba]","[liczba] podzielona/plus/minus/multiplikowana przez/podzielona przez[liczba]".
 • "Ile wynosi [miara / waluta ...] w [miara / waluta ...]?".

Baw się z Asystentem Google w wolnym czasie

Dopiero zaczęliśmy zarysowywać powierzchnię tego, do czego zdolny jest Asystent? Możliwości są nieskończone i nigdy nie uda nam się ich upchnąć w jednym artykuliku. Warto pamiętać, że komendy głosowe Asystenta Google mogą również pomóc w zarządzaniu muzyką, zdjęciami, książkami, filmami i innymi multimediami oraz aktywnościami.

Zarządzaj muzyką

Słuchaj swoich utworów, zidentyfikuj piosenkę, której słuchasz w pobliżu lub w radiu, odkryj utwory danego artysty lub odtwórz stację radiową za pomocą "Czuję szczęście" w Google Play Music (z aktywnym Unlimited):

 • "Listen[title]".
 • "Co to za utwór?".
 • "Odtwórz [artysta]".
 • "Odtwórz jakąś muzykę".

Znajdź interesujące obrazy

Natychmiast uzyskaj obrazy lub zdjęcia wszystkiego, co chcesz wyszukać:

 • "Show photo/images of [subject]"...

Zarządzaj filmami i książkami

Odtwarzaj filmy i czytaj książki zakupione w Sklepie Play:

 • "Watch[title]". Czytaj[tytuł]".

Ciekawostki

Zapytaj Asystenta Google o wszystko, co chcesz wiedzieć o jakiejś sławnej osobie:

 • Przykład: "Gdzie urodził się [James Dean]?".

Po określeniu tematu możesz kontynuować zadawanie pytań bez konieczności powtarzania go ponownie.

Przydatne polecenia Asystenta Google

Google podsumowuje wszystko, o co możesz zapytać swojego asystenta głosowego na specjalnej stronie internetowej, ale dla Twojej wygody podsumowaliśmy różne rodzaje poleceń poniżej:

 • Ludzie: "Kiedy urodził się Barack Obama?" / "Kto wynalazł telefon komórkowy?".
 • Czas: "Kiedy zachodzi słońce w Hongkongu?" / "Która godzina jest w Nowym Jorku?".
 • Pogoda: "Czy będę potrzebował parasola we wtorek?" / "Jak zimno będzie w niedzielę?".
 • Przeliczniki: "Ile to jest 5,5 cala w cm?" / "Przelicz 399 dolarów na euro".
 • Matematyka: "Ile to jest16 podzielne przez 4?" / "Ile to jest 90% z 200 dolarów?".
 • Aplikacje sterujące: "Wyślij wiadomość" ... "do Amy Hocknell" ... "z WhatsApp" ... "Cześć Amy [kropka] Jak się masz [znak zapytania]". / "Dezaktywuj Bluetooth"
 • Definicje: "Define ostracize"
 • Alarmy: "Ustaw alarm na 6.40 rano".
 • Kalendarz: "Pokaż mi jutrzejsze spotkania"
 • Gmail: "Napisz e-mail do Darii"... "zaproszenie na imprezę" "wiadomość [podyktowana z uwzględnieniem interpunkcji]" ... "wyślij".
 • Telefon: "Zadzwoń do mamy"
 • Tłumaczenie: "Jak się mówi pralnia po niemiecku?".
 • Reminder: "Przypomnij mi, żebym zapłacił ogrodnikowi".
 • Nawigacja: "Gdzie jest pomnik Waszyngtona?"
 • Sport: "Wyniki Vikings vs Saints".
 • Informacja o locie: "Lot FR 5203"
 • Przeglądarka: "Open androidpit.com"
 • Filmy i telewizja: "Jakie są najlepsze filmy 2019 roku?
 • Muzyka: "Odtwórz We are the champions"

Asystent Google: zawsze coraz szybciej i sprawniej

Słowo kluczowe, o którym należy pamiętać podczas wywoływania Asystenta Google, to po prostu mówić naturalnie. Mów tak, jakbyś rozmawiał z inną osobą, biorąc jednocześnie pod uwagę, że Asystent nie jest jeszcze na tyle inteligentny, by zrozumieć i zrealizować zbyt długie żądania. Jednak Asystent będzie stopniowo stawał się coraz bardziej wydajny i uczył się na podstawie Twoich potrzeb i błędów.