Inteligentny dom i biuro

#

Korzystaj z Google Nest Hub: Twoja cyfrowa ramka do zdjęć staje się inteligentna.

  • 8 stycznia 2021

Dzięki Nest Hubowi pierwszy inteligentny wyświetlacz Google w końcu trafił do Europy. Mieliśmy już okazję wypróbować to inteligentne urządzenie w domu i dzięki niemu mamy pierwsze wrażenia. Czy Nest Hub może łączyć funkcje cyfrowej ramki obrazu, smart home hubu i głośnika Google Home?

Jest on dostępny w kolorach "kreda" i "węgiel". Zmienia to zarówno kolor pokrywy głośnika, jak i jego tylnej części. Przednia szeroka ramka wyświetlacza pozostaje w obu przypadkach w kolorze białym.

Tablet + Google Home = Nest Hub

Zasadniczo, Nest Hub wygląda jak mini wersja Google Home Max , z równie małym tabletem przyklejonym do przodu. W związku z tym podstawa jest głośnikiem pełnozakresowym w kształcie klina z takim samym pokryciem materiałowym jak inne urządzenia inteligentnego domu Google, takie jak Home Mini.

Inteligentny wyświetlacz stoi pewnie na gumowanej podstawie o szerokości 6,7 cm i jest antypoślizgowy. Jeśli nie piszesz na wyświetlaczu z niepotrzebnie dużą siłą, nie powinieneś narażać się na ryzyko przewrócenia piasty gniazda dzięki masie 480 gramów. W przeciwnym razie z tyłu wyróżnia się tylko biały kabel zasilający w obu wersjach. Głośnik znajduje się nad logo Google i strzela do tyłu.

7-calowy wyświetlacz ma szeroką maskownicę, w której znajduje się czujnik oświetlenia otoczenia EQ oraz dwa dalekopozycyjne mikrofony na górze. Nie ma możliwości zmiany kąta nachylenia wyświetlacza. Z tyłu ekranu znajduje się dźwignia głośności i przełącznik sprzętowy do wyłączania mikrofonu. Jeśli ten ostatni jest wyłączony, jest to sygnalizowane przez małą czerwoną diodę LED z przodu.

Mała, ale też dobra?

7-calowy panel LCD (1024 x 600 pikseli) jest używany jako wyświetlacz dla Google Nest Hub'a. Jego jasność można regulować w dziesięciu stopniach za pomocą oprogramowania, ale w innym przypadku jest ona regulowana automatycznie na podstawie czujnika zbierającego poziom światła. Zapewnia to nie tylko regulację kolorów i kontrastów w zależności od warunków oświetleniowych, ale również zaciemnienie ekranu w nocy i wyświetlanie tylko czasu.

Wyświetlacz dotykowy szybko reaguje na wejścia przy pierwszej próbie i przekonuje automatyczną regulacją kolorów wyświetlanych treści i dobrymi kontrastami. Chociaż mały 7-calowy wyświetlacz z łatwością wtapia się w przestrzeń pomieszczenia ze względu na swoje rozmiary, pozostaje wątpliwe, czy na dłuższą metę mały wyświetlacz nie będzie zbyt wyczerpujący, jeśli chodzi o obsługę. Ale tego właśnie dowiemy się sami podczas pełnego testu.

Smart home hub i Chromecast w jednym

Konfigurujemy Nest Hub jak zwykle za pomocą aplikacji Google Home na Twoim smartfonie. Możesz między innymi określić, czy chcesz wyświetlić wstępnie wybrane zdjęcia lub obrazy z konta Google Photos. Obsługa z poziomu ekranu startowego, który pokazuje czas, pogodę i informacje o wyświetlanym obrazie, odbywa się poprzez przeciągnięcie i stuknięcie.

Jeśli przesuniesz palcem od góry do dołu, uzyskasz dostęp do urządzeń typu smart home połączonych z Google Home. Możesz sterować światłami, wybrać procedurę, wybrać urządzenie do transmisji strumieniowej lub uzyskać dostęp do kamery bezpieczeństwa. Jeśli następnie przesuniesz palcem od dołu do góry, możesz skorzystać z szybkich opcji regulacji jasności i głośności, przełączyć się w tryb "nie przeszkadzać", ustawić budzik lub zmienić ustawienia.

Pojedyncze stuknięcie spowoduje otwarcie Kart Google znanych z Asystenta Google. W zależności od wyboru wyświetlane są tu aktualne wiadomości w formacie wideo, ulubione listy odtwarzania w serwisach Spotify i YouTube. Jeśli na ekranie startowym przeciągniesz palcem od lewej do prawej strony, inteligentny wyświetlacz pokaże tylko godzinę, która jest świetna na noc.

Asystent Google i wszystko, co się z nim wiąże

Według Google, Nest Hub powinien być obsługiwany głównie przez Google Assistant tak czy inaczej. Większość poleceń, które znasz z Google Home (Mini), działa tutaj. Oznacza to, że można słuchać i wyświetlać pogodę, nadchodzące spotkania lub drogę do celu, przeglądać muzykę lub odtwarzać radio, a także mieć przepisy wyświetlane z instrukcjami gotowania w kuchni.

Google Assistant porady i sztuczki: od początkującego do eksperta

Dzięki integracji z Google Cast, można również korzystać z inteligentnego wyświetlacza jak Chromecast i przesyłać multimedia strumieniowo do urządzenia. Istnieją jednak tutaj pewne ograniczenia: Nie ma jeszcze integracji Netflix, ale jest ona planowana.

Na koniec przyjrzymy się oczywiście bliżej, jakie media i informacje obsługuje Nest Hub.

Głośny, ale płaski dźwięk

Dźwięk pochodzący z małego głośnika o ciśnieniu akustycznym 80 dB jest stały. Wydaje się, że to więcej niż wystarczające, aby usłyszeć nie tylko skwierczącą patelnię w kuchni, ale także przepis odczytany na głos, wideo z YouTube czy odtwarzaną piosenkę.

Ale oczywiście w tym momencie nie należy się spodziewać arcydzieła dźwiękowo-technicznego. Jest nieco głośniejszy niż Google Home Mini, ale nie brzmi tak dobrze przy maksymalnej głośności. Zwłaszcza gdy zwiększasz głośność do ponad 50 procent, dźwięk szybko wydaje się malutki. Dźwięk jest płaski, cienki i pozbawiony basów. Można w tym momencie zapomnieć o muzyce imprezowej, ale Nest Hub też nie jest do tego przeznaczony. Niestety, nie ma możliwości podłączenia Nest Huba do lepszego głośnika przez jack lub Bluetooth.

Specyfikacje techniczne Google Nest Hub

  • WYMIARY: 118 x 178,5 x 67,3 mm
  • Waga: 480 g
  • WYMIAR EKRANU: 7 w
  • TECHNOLOGIA WYŚWIETLANIA: LCD
  • EKRAN: 1024 x 600 pikseli (170 ppi)
  • POŁĄCZENIE: Bluetooth 5.0

Werdykt

Po tym pierwszym teście, Google Nest Hub jest świetną zabawą. Wyświetlacz robi dobre pierwsze wrażenie, a związane z nim rozszerzone możliwości interakcji są dobrze wdrożone. Dźwięk wystarcza na trochę muzyki na boku lub kilka krótkich filmów z YouTube, a sterowanie Twoim inteligentnym domem jest wygodne dzięki dużym przyciskom nawet na małym wyświetlaczu.

Inteligentny wyświetlacz ma więc znaczną wartość dodaną w porównaniu z cyfrowymi ramkami obrazu, które doświadczyły nagłego boomu jeszcze dziesięć lat temu. W chwili obecnej jedyne pytanie, jakie muszę sobie zadać, to gdzie inteligentny wyświetlacz najlepiej znajduje się w moim własnym domu. W kuchni interesujące wydaje się być odtwarzanie muzyki, przepisów kulinarnych czy filmów. Z kolei w salonie spędzam dużo więcej czasu, również w sypialni, ale nie wtedy, gdy się budzę.