Inteligentny dom i biuro

#

Google wprowadza tryb incognito do Asystenta

  • 22 stycznia 2021

Google ogłosił nową funkcję koncentrującą się na prywatności dla swoich produktów Asystent o nazwie Tryb gościa. Nowy tryb, który można aktywować za pomocą prostego polecenia głosowego, działa w podobny sposób jak tryb incognito w Chrome. Po aktywacji Google nie zapisuje żadnej ze swoich interakcji z Tobą ani nie próbuje "personalizować" Twoich doświadczeń.

Jak dobrze wiesz, "spersonalizuj swoje doświadczenia" to po prostu sposób, w jaki branża technologiczna mówi o "zbieraniu danych dotyczących użytkowania, abyśmy mogli obsługiwać docelowe reklamy". Dlatego też, Tryb Gościnny będzie atrakcyjną opcją dla tych, którzy są zmęczeni bombardowaniem reklamami za coś, o czym kiedyś rozmawiali z Asystentem.

Aby włączyć Tryb Gościnny, możesz powiedzieć: "Hej Google, włącz tryb gościa". Jeśli kiedykolwiek nie jesteś pewien, czy jesteś w trybie gościnnym, czy nie, możesz zapytać swoje urządzenie: "Czy tryb gościnny jest włączony?". Ikona trybu gościnnego będzie również wyświetlana na urządzeniach Google Assistant z wyświetlaczem, takich jak koncentrator gniazdowy i koncentrator Nest Hub Max.

Tryb Gościnny pozostanie włączony, dopóki nie wyłączysz go, mówiąc: "Hej Google, wyłącz tryb gościnny". Teoretycznie można go włączyć i pozostać w trybie gościnnym na zawsze, dając cynikom z domu inteligentnego spokój ducha, którzy często krytykowali takie głośniki za odmowę.

Będąc w trybie gościnnym, możesz korzystać z takich funkcji, jak zadawanie pytań, sterowanie urządzeniami smart home, ustawianie zegarów i ciągłe odtwarzanie muzyki. Twój inteligentny głośnik lub inteligentny wyświetlacz nie da Ci osobistych wyników, takich jak pozycje kalendarza czy kontakty, dopóki nie wyłączysz tego trybu.

Domyślnie Google nie zapisuje Twoich nagrań audio. Możesz także poprosić Asystenta Google o usunięcie aktywności z konta Google, mówiąc na przykład: "Hej Google, usuń wszystko, co Ci powiedziałem w tym tygodniu".

Sugerowane przez Google przypadki użycia sprawiły, że się uśmiechnęłam.

Tryb Gościnny to funkcja zrodzona z rosnącej presji wokół tego, jak Big Tech radzi sobie i zarabia na danych, które wykorzystujemy do płacenia za usługi, na których polegamy. Nie owijajmy w bawełnę, szefowie z Mountain View woleliby, żebyś nie korzystał z trybu gościnnego aż tak bardzo, ale pozwoliłem sobie na uśmiech przy sugerowanych przypadkach użycia nowej funkcji.

W blogu napisanym przez Philippe de Lurand Pierre-Paul, Product Manager w Google, historia o tym, jak niedawno szukał nowych przepisów, aby zaskoczyć swoją rodzinę z miłym obiadem sylwestrowym, ale nie chciał, aby te sugestie pojawiają się na ich inteligentny wyświetlacz i zepsuć swoje plany, zrobił mi uśmiech. Jest to odpowiednik sprzedaży trybu incognito z założeniem, że można kupić prezenty dla żony, nie psując przypadkowo wielkiej niespodzianki.

Nazwa ta daje nam jednak wskazówkę, dlaczego Google zszedł z drogi, aby stworzyć taką funkcję. Lurand Pierre-Paul pisze, że tryb gościnny może się przydać także wtedy, gdy masz ludzi, a Ty nie chcesz, aby ich interakcje z urządzeniem były zapisywane na Twoim koncie. To oczywiście rozwiązuje również problem gromadzenia przez Google danych związanych z Twoim kontem, które mogą nie pochodzić od Ciebie. W pewien sposób, poprzez usunięcie tych interakcji z gośćmi, Google może zwiększyć skuteczność swoich procesów "personalizacji".

Nie oznacza to, że jest to zła rzecz. Jak wie każdy, kto kiedykolwiek pozwolił komuś innemu wejść na swoje konto w YouTube, może minąć kilka miesięcy, zanim zacznie się sprzątanie po nieuczciwej sesji, jeśli chodzi o zalecenia Google.

Tryb gościa jest dostępny od dziś na głośnikach i wyświetlaczach Google Nest. W tej chwili jest on dostępny tylko w języku angielskim, ale Google mówi, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy wprowadzi go do większej liczby języków i urządzeń.