#

Alexa vs Siri vs Asystent Google

  • 11 maja 2021

"Hey Siri, how's the weather?", "Alexa, turn on the lights!", "Hey Google, when's my next appointment?". Sterowanie głosowe jest w modzie i szybko zyskało trwałe miejsce w codziennym życiu wielu ludzi. Pięć głównych systemów firm Amazon, Apple, Google, Microsoft i Samsung ma różne mocne i słabe strony. Przyjrzymy się.

Amazon Alexa plusy i minusy:

PLUSY MINUSY
Dobry na zakupy Głośniki nie są najładniejsze
Dobre wsparcie innych firm Obawy dotyczące bezpieczeństwa i prywatności

Mocne strony: Asystentka Amazonu nazywa się Alexa, ale na życzenie słucha też innych nazw - Trekkies będą woleli "komputer". Alexa znajduje się głównie na głośnikach, zarówno własnych urządzeń Echo firmy Amazon, jak i wielu produktów innych firm. Reaguje na głos użytkownika, co sprawia, że obsługa jest bardzo wygodna. Nie potrzeba do tego komputera ani smartfona, choć Alexa działa także na urządzeniach mobilnych.

System jest ściśle powiązany z ekosystemem Amazon i dlatego może być również wykorzystywany do robienia zakupów, jeśli użytkownik sobie tego życzy. Dostawcy zewnętrzni, tacy jak Spotify, mogą być łatwo zintegrowani i kontrolowani, a umiejętności wciąż poszerzają zakres funkcji. Urządzenia Alexa są dostępne we wszystkich rozmiarach i przedziałach cenowych, każdy znajdzie coś dla siebie. Alexa może również kontrolować prawie każde urządzenie inteligentnego domu, z odpowiednim głośnikiem nie ma potrzeby korzystania z zewnętrznego huba.

Słabe strony: Od listopada 2018 roku istnieje aplikacja Alexa na PC, ale tutaj jest ona praktycznie nieużywana. To, co byłoby dobre dla platformy, to także lepsze zarządzanie jakością umiejętności, bo choć jest sporo dobrych aplikacji, to w natłoku wciąż jest mnóstwo bezsensownych.

Mały znak zapytania pozostawia Alexa jeśli chodzi o bezpieczeństwo, wystarczy przypomnieć sobie historię o nagraniach audio wysyłanych do obcych osób. Produkt, który jest tak ściśle powiązany z jednym z największych sklepów internetowych, powinien być traktowany ze szczególną ostrożnością. Aplikacja Alexa, która służy do konfiguracji, również jest dość kiepska i zagmatwana.

Apple Siri plusy i minusy:

PLUSY MINUSY
Dobra dla tych, którzy są w ekosystemie Apple Potrzebujesz innego urządzenia Apple, aby to działało
Wsparcie HomeKit dla inteligentnych marek domowych AI jest w tyle za Google i Amazon

Mocne strony: Z Siri, Apple był jednym z pierwszych dostawców kontroli głosowej, i można powiedzieć różnicę, gdy spojrzeć na jakość języka. Siri zazwyczaj rozpoznaje wypowiadane polecenia bezbłędnie i odpowiada całkiem naturalnie. Szczególnie funkcja dyktowania, która została zintegrowana we wszystkich platformach Apple we wszystkich systemach, korzysta z tego i jest odpowiednio popularna. Z pomocą HomeKit, Siri jest również bardzo dobrze przystosowany do sterowania najważniejszymi markami inteligentnego domu.

Słabe strony: Siri pochodzi od Apple i dlatego jest dostępna tylko dla zamkniętego kręgu klientów - nie ma urządzenia Apple, nie ma Siri. Apple tęskni za obszarem głośników ze sterowaniem głosowym w szczególności, co jest bardzo popularne wśród klientów, ponieważ tylko fani Apple kupią dość drogie podnośniki domowe.

Siri jest w tyle za Asystentem Google w szczególności, ale także Alexa pod względem funkcji i odpowiedzi. Asystent Apple często po prostu odsyła do wyszukiwania w sieci, ponieważ nie rozumie treści pytania lub nie obsługuje żądanej funkcji.Asystent Google

Google Assistant plusy i minusy:

PLUSY
MINUSY
Najlepsza AI dzięki ogromnej dystrybucji Google ma już wystarczająco dużo twoich danych
Dobre wsparcie dla głośników innych firm Działa najlepiej, gdy dasz mu dostęp do wszystkiego

Mocne strony: Asystent Google ma ogromny zasięg dzięki dystrybucji Androida, ponieważ jest preinstalowany na prawie wszystkich obecnych smartfonach i tabletach z Androidem. Odpowiada szybko i może dostarczyć niezwykle dokładne i spersonalizowane wyniki dzięki idealnemu dostępowi do kontaktów, spotkań, historii wyszukiwania i wszystkich innych rzeczy, które zna Google.

Łączność z inteligentnym domem jest opanowana przez Asystenta Google także za pośrednictwem smartwatcha. Asystent wkracza do salonu poprzez głośniki Google Home i urządzenia innych firm.

Słabe strony: Jeśli martwisz się o Google i swoje dane osobowe, miej świadomość, że jest to również problem z Asystentem. Asystent działa naprawdę dobrze tylko wtedy, gdy wie o tobie jak najwięcej - nie każdy użytkownik to lubi, i to jest całkowicie zrozumiałe. Dobrze by było, gdyby Google stworzyło tutaj lepsze możliwości ochrony prywatności, na przykład poprzez różne poziomy udostępniania danych asystentowi. Podobnie jak Alexa, Google pomija też obszar komputerów - tutaj asystentka nie istnieje.

asystent

Microsoft Cortana plusy i minusy:

PLUSY
MINUSY
Dobra jakość mowy Słaba obsługa głośników innych firm
Już na komputerze z systemem Windows Brak umiejętności widocznych w Amazon i Google

Mocne strony: Cortana, asystent językowy firmy Microsoft, jest szczególnie dobry w dwóch rzeczach: mówieniu i rozumieniu. Zrozumienie tekstu i jakość mowy Cortany są bardzo dobre w porównaniu z konkurencją. Kreator, który jest preinstalowany na każdym obecnym komputerze z systemem Windows, posiada również otwarty interfejs API dla deweloperów i jest dostępny jako aplikacja dla systemów Android i iOS.

Cortana może być obsługiwana nie tylko za pomocą słowa mówionego, ale również poprzez wprowadzanie tekstu, odpowiednie pole w Windowsie znajdziemy w lewym dolnym rogu ikony menu start.

Słabe strony: Rozpowszechnienie Cortany z dala od komputerów z systemem Windows jest słabe. Z systemem jest tylko jeden głośnik, a jej popularność jest całkiem do opanowania. Na PC wielu użytkowników wyłącza Cortanę, częściowo dlatego, że na klasycznym pulpicie często nie ma mikrofonu. Cortanie brakuje też ważnej funkcji dyktowania, która oszczędza użytkownikowi kłopotów z pisaniem na klawiaturze.

Umiejętności, jak w przypadku Alexy lub stale nowych funkcji, jak w przypadku Asystenta Google, są również na próżno wyszukiwane w Cortanie. Fakt, że Microsoft wymaga własnego launchera Androida, aby ściślej powiązać swój smartfon z komputerem, oznacza również, że Cortana prawie nie odgrywa roli w smartfonach - asystent już tam jest, a przeszkody dla Cortany są zbyt wysokie.

Samsung Bixby - plusy i minusy:

PLUSY
MINUSY
Posiadacze kont Samsung będą mieli do niego łatwy dostęp Dostępny tylko na urządzeniach Samsunga
  Najsłabszy pod względem AI

Mocne strony: Samsung's Bixby został stworzony specjalnie do łączenia wielu różnych urządzeń Samsung i pracy na różnych platformach. Podstawa jest tam i Bixby staje się coraz bardziej użyteczne. Dedykowany przycisk Bixby na niektórych smartfonach Samsunga zapewnia, że asystent jest zawsze gotowy, gdy go potrzebujesz.

Słabe strony: Podobnie jak Siri, Bixby jest sytuacja walled garden, ponieważ asystent działa tylko na urządzeniach Samsunga. Więc jeśli nie masz smartfona Galaxy lub innego obsługiwanego urządzenia, zapomnij o tym. Na rynku planowane są również głośniki z Bixby, ale jest tylko jeden model - oczywiście własny Samsunga. W dodatku rozwój Bixby był do tej pory bardzo powolny, szczególnie jeśli chodzi o naukę języków obcych. Nowe funkcje potrzebują sporo czasu, aby Samsung je wypuścił.