Inteligentny dom i biuro

#

3 sposoby na uniknięcie klikania linków w spamie, a także ich blokowanie

 • 13 czerwca 2022

Wiadomości spamowe to niechciane e-maile wysyłane do osób, które nie wyraziły zgody na ich otrzymywanie. Takie wiadomości e-mail są wysyłane w celu promocji usługi/produktu lub wykorzystywane do złośliwych i oszukańczych celów. Przykłady spamu to wyłudzanie pieniędzy i wiadomości zawierające wirusy w załącznikach. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać wiadomości spamowe oraz poznasz 3 proste sposoby unikania klikania i blokowania ich.

Przeczytaj również | 5 sposobów zgłaszania oszustw internetowych podczas zakupów w Indiach

Sposoby unikania klikania łączy w wiadomościach spamowych, blokowanie ich

Spis treści

 • Sposoby unikania klikania w linki w spamie, blokowanie spamu
  • Rozpoznawanie i unikanie klikania linków w spamie
   • 1. Sprawdź adres e-mail nadawcy
   • 2. Sprawdź źródło (origin) wiadomości e-mail
   • 3. Zwróć uwagę na literówki (błędy) lub złe formatowanie
   • 4. Zwróć uwagę na linki i załączniki z prośbą o dane osobowe lub pieniądze
  • Blokowanie spamu
   • 1. Używaj oprogramowania antyspamowego
   • 2. Stosuj filtrowanie spamu w poczcie Gmail
   • 3. Użyj alternatywnego adresu e-mail.
  • Wskazówka dodatkowa
 • Podsumowując

Zanim zagłębimy się w temat unikania spamu, zrozummy najpierw: "Wjaki sposób spamer zdobywa Twój adres e-mail?" . Może się to zdarzyć z kilku powodów, niektóre z nich to:

 • Upubliczniłeś swój adres e-mail, publikując go w jakimś serwisie społecznościowym lub używając go do udziału w publicznym wydarzeniu.
 • Twój adres e-mail jest częścią dużego naruszenia danych, którego dokonał jakiś haker i które zostało opublikowane w Internecie.
 • Przypadkowo kliknąłeś złośliwe łącze i podałeś informacje bez sprawdzenia ich autentyczności.

Rozpoznawanie i unikanie klikania łączy w wiadomościach spamowych

Pierwszym i najważniejszym krokiem w tej procedurze jest zrozumienie zasad identyfikacji spamu. Aby ustalić, czy dana wiadomość jest spamem, wystarczy wykonać trzy proste kroki.

1. Sprawdź adres e-mail nadawcy

Pierwszym krokiem do zidentyfikowania wiadomości spamowej jest sprawdzenie adresu e-mail nadawcy. Większość fałszywych wiadomości e-mail udaje, że jest kopią wiadomości od renomowanej marki/usługi. Jednak adres e-mail nadawcy pozostaje nierozpoznany.

W powyższym przykładzie można zaobserwować, że nadawca udaje, że wysyła wiadomość z Amazon.com. Jednak Amazon.com nie używa adresu e-mail takiego jak "info@mc.globaluniversitiesinfo.com" do wysyłania wiadomości e-mail do swoich klientów. Wskazuje to, że wiadomość ta jest spamem i została wysłana w złych celach.

2. Sprawdź źródło (origin) wiadomości e-mail

Drugą metodą identyfikacji spamu jest sprawdzenie źródła wiadomości e-mail. Jeśli korzystasz z poczty Gmail, możesz to łatwo sprawdzić, wykonując następujące czynności.

 • Otwórz wiadomość e-mail, co do której masz podejrzenia, że jest spamem.
 • Kliknij ikonę trzech kropek znajdującą się po prawej stronie nagłówka poczty.
 • Kliknij teraz opcję Pokaż oryginał , aby otworzyć źródło adresu e-mail.
 • Przewiń w dół, aby sprawdzić adresy "Do", "Od" i "Odpowiedz na" w źródle. Jeśli jest to wiadomość spamowa, będą one zazwyczaj inne i podejrzane do odczytania/nieujawnienia.

Spamerzy utrzymują adres "Odpowiedz do" inny niż nieistniejący adres e-mail, aby nie otrzymywać żadnych odpowiedzi.

3. Zwracaj uwagę na literówki (błędy) lub złe formatowanie

Trzecim sposobem na określenie wiadomości spamowej jest zwrócenie uwagi na jej formatowanie. W większości przypadków wiadomości spamowe zawierają literówki (błędy ortograficzne) lub źle formatują treść. Na przykład,

W powyższym przykładzie można wyraźnie zauważyć słabe formatowanie i obecność błędów gramatycznych, co świadczy o tym, że jest to wiadomość spamowa. Dlatego należy unikać klikania linków zawartych w takich wiadomościach.

4. Zwracaj uwagę na linki i załączniki z prośbą o podanie danych osobowych lub pieniędzy

Wiadomości spamowe z prośbą o podanie danych osobowych i żądaniem pieniędzy za pomocą "sextortion" są dość powszechne w świecie spamu. Takie wiadomości e-mail będą szantażować użytkownika w celu wysłania pieniędzy w postaci Bitcoinów. Tego typu wiadomości e-mail zawierają fałszywe dowody pornograficzne przeciwko użytkownikowi. NIE PANIKUJ! Zignoruj takie e-maile i zgłoś je komórce ds. cyberprzestępczości.

Blokowanie spamu

Teraz, gdy już dowiedziałeś się, jak rozpoznać wiadomość spam, naucz się, jak zapobiegać otrzymywaniu takich wiadomości przez Twoje konto, blokując je.

1. Używaj oprogramowania antyspamowego

W Internecie dostępnych jest wiele niezawodnych programów antyspamowych oferowanych przez różne firmy zajmujące się bezpieczeństwem cybernetycznym, takie jak Norton. Oprogramowanie to stale skanuje i wyszukuje podejrzane adresy e-mail. Wiadomości te mogą zawierać złośliwe łącza i są blokowane przez to oprogramowanie, zanim trafią do skrzynki odbiorczej. Obecnie wiele programów antywirusowych jest dostępnych w pakiecie z aplikacją zapewniającą pełną ochronę przed spamem.

2. Korzystanie z filtrowania spamu w usłudze Gmail

Gmail daje swoim użytkownikom możliwość automatycznego skanowania wiadomości e-mail w celu informowania użytkownika o spamie. Gmail automatycznie identyfikuje i grupuje wszystkie wiadomości spamowe w zakładceSpam.

Jeśli użytkownik uważa, że dana wiadomość e-mail jest spamem, może również ręcznie oznaczyć ją jako spam, aby uniknąć jej otrzymywania.

Przeczytaj także, jak utworzyć filtr spamu w usłudze Gmail.

3. Używaj alternatywnego adresu e-mail

Aby być bezpieczniejszym i nie otrzymywać spamu, utwórz i używaj alternatywnegoadresu e-mail. Pomoże Ci to uchronić się przed spamerami we wszystkich rodzajach aktywności społecznej i publicznej. Staraj się nie używać konta osobistego lub służbowego do interakcji społecznych.

Dodatkowa wskazówka

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy Twój adres e-mail lub nawet numer telefonu był częścią jakiegokolwiek wycieku danych, możesz skorzystać z usług takich jak "Have I Been PWned?" i wprowadzić tam swój adres e-mail. Serwis poinformuje Cię, czy Twoje konto jest zagrożone i będziesz mógł zmienić hasło lub nawet identyfikator e-mail.

Powiązane | 3 sposoby sprawdzenia, czy Twój identyfikator e-mail został ujawniony w wyniku naruszenia danych

Zakończenie

W tym artykule dowiedziałeś się, jak identyfikować, unikać i blokować spam wysyłany z twojego adresu e-mail. Jeśli uważasz ten artykuł za pouczający, podziel się nim ze swoimi bliskimi, aby pomóc im w zachowaniu bezpieczeństwa. Polub i bądź na bieżąco z kolejnymi artykułami informacyjnymi.

Możesz również śledzić nas, aby uzyskać najnowsze wiadomości techniczne w Google News, a także porady i wskazówki, recenzje smartfonów i gadżetów. Dołącz do Grupy Telegram GadgetsToUse lub subskrybuj kanał GadgetsToUse Youtube, aby uzyskać najnowsze recenzje.