Inteligentny dom i biuro

#

Roborock S4 recenzja: odkurzacz, który nie zawodzi

  • 18 listopada 2020

Stopniowo rozszerza się gama odkurzaczy chińskiego producenta Roborock. Roborock S4 jest najnowszym dodatkiem marki i stanowi rdzeń jej oferty. Próbujemy go od kilku tygodni i oto nasz ostateczny werdykt.

Dobry

  • Łatwy w użyciu
  • Dobra siła ssania
  • ✓ Mapowanie w czasie rzeczywistym
  • ✓Planowe i powierzchniowe czyszczenie
  • ✓Wartość za pieniądze

Zły

  • ✕Noisy
  • ✕No funkcja mopa

Roborock S4 projektuje i buduje jakość

Od strony konstrukcyjnej S4 nie różni się wiele od innych członków rodziny (Roborock S6 i S5). Jest to elegancki odkurzacz-robot, zwłaszcza w czarnej sukience, o okrągłym kształcie (bez kształtu w kształcie litery D, jak np. Neato). Urządzenie jest również lekkie (3,5 kg) i przede wszystkim niezbyt wysokie (9,6 cm). To oznacza, że Roborock S4 jest w stanie łatwo zmieścić się pod meblami i sofami.

W górnej części odkurzacza znajduje się dalmierz służący do analizowania i mapowania mieszkania. Pozostaje on dość dyskretny i pozwala na skanowanie pokoju z prędkością 300 rpm, tworząc w czasie rzeczywistym mapę Twojego domu z dokładnością do +/-2 cm w zależności od marki. Istnieje 11 typów czujników, które współpracują ze sobą, aby pomóc S4 zapobiegać upadkom, zwiększyć czułość wysokości, możliwości anty-przetrząsania i wiele innych.

W sterownikach urządzenia znajdują się dwa główne przyciski na panelu przednim lub raczej duży okrągły przycisk podzielony na dwa. Jest to nowość w firmie Roborock, która do tej pory używała całej serii małych przycisków. Jeden z dwóch przycisków pozwala na wysłanie robota z powrotem do stacji ładowania, podczas gdy drugi służy do uruchamiania i zatrzymywania automatycznego czyszczenia całego urządzenia.

Brak jest ekranu, który wskazywałby podstawowe informacje (pozostała bateria, możliwe problemy, tryb czyszczenia itp.). Z drugiej strony, na odkurzaczu znajduje się głośnik.

Konserwacja jest tak łatwa, jak zawsze

Roborock jest znany z łatwości obsługi i konserwacji swoich odkurzaczy, a Roborock S4 nie jest tu wyjątkiem. Urządzenie jest wyposażone w centralną szczotkę w środku, która wychwytuje kurz. Obrotowa szczotka z boku jest również obecna, aby pomóc wysłać brud do centralnej szczotki, w której znajduje się ssanie.

Odkurzacz ma pojemność 0,480 L. Aby go opróżnić, należy podnieść pokrywę w górnej części. Aby to ułatwić, potrzebny jest mały mechanizm. Filtr można również umyć i wysuszyć oraz umieścić z powrotem w odkurzaczu.

Dostępne są dwa zastosowania

Roborock S4 ma połączenie Wi-Fi, które pozwala na połączenie go z Twoim smartfonem lub tabletem za pomocą aplikacji Mi Home lub Roborock. Szczerze mówiąc, nie ma żadnej różnicy między tymi dwoma aplikacjami, ale muszę przyznać, że preferuję aplikację Roborock, która jest bardziej estetyczna.

Aplikacje, które można pobrać bezpłatnie na Androida, pozwalają na sterowanie, monitorowanie i pełną konfigurację odkurzacza robota. Oprócz możliwości zdalnego wyzwalania sprzątania, regulowania mocy sprzątania, sprawdzania stanu sprzątania, zmiany głosu odkurzacza i sprzątania konkretnego obszaru, można umieścić obszary nieporuszające się i wirtualne bariery, jeśli nie podoba ci się sposób, w jaki S4 czyści twój dom. W przypadku problemów podczas sprzątania, aplikacje ostrzegają Cię i informują o stanie problemu. Zapewniają one również informacje na temat historii czyszczenia i konserwacji.

Ogólnie rzecz biorąc, obie aplikacje są gładkie i bardzo przyjemne w użyciu i wiele języków są dostępne.

Roborock S6 bez mopa

Dzięki dalmierzowi laserowemu i 11 czujnikom, S4 może automatycznie rozpoznawać przeszkody. Odkurzacz wyznacza wtedy własną drogę. Jeśli Ci się to nie podoba, zawsze możesz zdefiniować ją ręcznie. Uważam jednak, że Roborock jest bardzo dobry (i lepszy od swoich konkurentów) w definiowaniu swoich obszarów do sprzątania, więc S4 jest bardzo szybki w sprzątaniu Twojego domu.

Przede wszystkim, S4 oferuje lepsze zarządzanie przeszkodami i jest to naprawdę widoczne. Skrzynia biegów nadaje priorytet odwrotny, pozwalając S4 pokonać przeszkody i wrócić na swoją trasę znacznie łatwiej i szybciej. Jednak ze względu na możliwość pokonania 15 mm przeszkody (w porównaniu do 20 mm w przypadku S6), niektóre grube dywany mogą stanowić problem. Ogólnie rzecz biorąc, byłem pod wrażeniem zarządzania liną (często duży problem z odkurzaczami), które nie jest idealne, ale na dobrym poziomie. Doceniłem również tę cechę, która zapewnia ochronę schodów, aby uniknąć ryzyka upadku.

Roborock S4 jest bardzo szybki w czyszczeniu domu.

Jeśli chodzi o jakość ssania, Roborock S4 oferuje również siłę ssania do 2000 Pa (praktyczną zwłaszcza w przypadku dywanów), a poziomy ssania są różne w zależności od zastosowanego trybu. Ogólnie rzecz biorąc, jakość jest bardzo dobra i nic nie może się oprzeć brudowi (sierść, kurz, sierść zwierząt domowych...). Skuteczność czyszczenia jest więc doskonała dla podstawowych podłóg, dywanów i małych wykładzin.

Ostatecznie, poza tym, że Roborock S4 nie pozwala na zmywanie jak S6, jedyną poważną wadą tego Roborocka S4 jest hałas urządzenia, szczególnie w trybie dużej mocy (max). Jeśli jesteście Państwo w domu, radzę skorzystać z bardziej odpowiedniego trybu Quiet. W porównaniu z jego starszym bratem, S6, poziom szumów jest więc nieco wyższy.

Bateria Roborock S4

Jak zawsze, wydaje się, że w Roborocku jest to stałe, S4 jest wyposażony w akumulator o pojemności 5.200 mAh. Cztery dostępne tryby czyszczenia (Quiet, Balanced, Turbo i Max) mają oczywiście wpływ na ostateczną żywotność baterii urządzenia. W przypadku korzystania z trybu klasycznego, tj. Balanced, można spodziewać się ponad dwóch godzin czyszczenia. W przypadku najcichszego (i najmniej wydajnego) trybu, możliwe są nawet trzy godziny czyszczenia.

Na przykład, moje mieszkanie 50m² zostało wyczyszczone w pół godziny, ale czas ładowania jest trochę długi, trzeba czekać dobre trzy godziny przed jego zapełnieniem. Na szczęście, gdy bateria jest w mniej niż 20 procent, Roborock S4 wraca do swojej stacji ładowania, aby wznowić pracę, gdzie zatrzymał się po odzyskaniu 80 procent mocy baterii.

Ostateczny werdykt: Twój nowy najlepszy przyjaciel

Po raz kolejny firmie Roborock udało się dostarczyć wszechstronny, wydajny, autonomiczny odkurzacz w konkurencyjnej cenie. Jego ssanie, dostosowanie, a przede wszystkim lepsze zarządzanie przeszkodami sprawiają, że Roborock S4 jest dobrym towarzyszem na co dzień. Jego konserwacja jest prosta, podobnie jak jego obsługa. W porównaniu z Roborockiem S6, odkurzacz traci funkcję mopa, ale nadal pozostaje jednym z najlepszych na rynku pod względem stosunku jakości do ceny dla tych, którzy chcą wypróbować odkurzacz.