Inteligentny dom i biuro

#

Czy niedrogi projektor HD może zastąpić mój telewizor?

  • 17 lutego 2021

Jest to pytanie, nad którym zastanawiałem się przez jakiś czas. Podoba mi się pomysł porzucenia mojego telewizora i przejścia na mniejszą, bardziej dyskretną opcję. Ale czy domowy projektor poradzi sobie z tym zadaniem bez konieczności wydawania fortuny? Przekonajmy się.

Anker Nebula Prizm II - data premiery i cena

Aby dowiedzieć się, czy jestem gotowy, aby porzucić duży telewizor i przejść na projektor, testowałem Nebula Prizm II. Możecie znać Nebulę jako swego rodzaju kinowy oddział firmy Anker. Marka znana jest ze swoich przenośnych projektorów, takich jak Capsule II i Mars II, ale to właśnie nieco mniej przenośny Prizm II ma największe szanse zastąpić mój telewizor.

Nebula Prizm II jest już dostępny i kosztuje $269.99 bezpośrednio od producenta w USA. W Wielkiej Brytanii można go odebrać za £289.99 na Amazon.

Anker Nebula Prizm II - design i jakość wykonania

Nebula Prizm II to kino domowe Full HD, 1080p, które może wyświetlać obraz na ścianę lub ekran projektora o przekątnej od 40 do 120 cali. Kino posiada podwójne głośniki 5W do odtwarzania dźwięku oraz szereg wejść z tyłu, w tym USB i HDMI. Górna część Prizm II jest pokryta atrakcyjną tkaniną i urządzenie nie wygląda nie na miejscu w salonie lub sypialni - jest całkiem stylowe.

Aby umożliwić lepszy kąt projekcji, z przodu wysuwa się mała, sprężynująca plastikowa nóżka. Jest ona trochę nietrwała, ale wystarczająco dobrze spełnia rolę funkcjonalnej podstawki. Nie jestem pewien jak to przetrwa w dłuższym okresie czasu, ale podczas moich testów nie doświadczyłem żadnych problemów.Wręcz przeciwnie, pokrętło ostrości jest ładne i solidne i pozwala na precyzyjną regulację podczas wyostrzania obrazu do optymalnego poziomu ostrości w zależności od tego jak daleko masz obiektyw od powierzchni, na którą wyświetlasz. Używałem głównie obrazu o rozmiarze pomiędzy 70 a 80 cali, a jakość ostrości jest wystarczająco dobra w takim zakresie. Jeśli pójdziesz dużo większy, stracisz trochę ostrości w czterech rogach obrazu. To coś, o czym warto pomyśleć, jeśli planujesz projekcję na 100 lub więcej cali.

Jakość obrazu i wydajność

Jeśli chodzi o jakość obrazu, byłem bardziej niż zadowolony z tego, co Prizm II może zrobić do użytku domowego. Jest to Full HD w rozdzielczości 1080p, więc do oglądania treści na Netflix jest idealny. Jest też całkiem jasny, z jasnością 200 ANSI lumenów. Współczynnik kontrastu wynosi 1500:1. Podczas mojego pobytu z Prizmem II, trzymałem go na półce w domu i przenosiłem na zewnątrz, aby oglądać filmy lub mecze piłki nożnej na żywo i była to sama przyjemność.

Jeśli chodzi o wejścia, port HDMI będzie Twoim głównym punktem odniesienia. Podłączenie laptopa lub konsoli do gier jest łatwe, ale użycie mniejszego urządzenia TV, takiego jak Amazon Fire TV lub Chromecast, byłoby idealne. Mój jedyny mały zarzut dotyczy tego, że gdy projektor jest przechylony, port HMDI jest skierowany w dół, w stronę powierzchni, na której stoi projektor. Dla mnie nie był to problem, ale w przypadku większych kijów TV może to powodować problemy. Istnieje również wersja Pro Prizm II, która działa na systemie Android TV 9.0. Oczekuje się, że pojawi się ona gdzieś latem tego roku.

Kolejnym plusem, i czymś, co zawsze było częścią mojej niechęci do przejścia na projektor zamiast telewizora, jest hałas. Jednakże, Prizm II jest całkiem cichy podczas pracy. Porównałbym go do poziomu laptopa. Szum nigdy nie odwraca uwagi od głośności oglądanego obrazu, a poziom hałasu pozostaje stały bez względu na to, co robisz.

Jest jednak kilka kwestii, które powstrzymują mnie przed całkowitym zastąpieniem telewizora. Po pierwsze, jest wydajność, gdy próbujesz grać w gry wideo na tej rzeczy. Podłączyłem moje PS4 i próbowałem grać trochę PES 2019 w 60 fps, i był ogromnie rozczarowany. Zacinanie się jest po prostu zbyt duże i sprawiło, że gra stała się nie grywalna. Wygląda na to, że Prizm II nie radzi sobie z treścią HD w 60 klatkach na sekundę, nie na długo.

Input lag jest również dość zły, jeśli używasz Prizm II jako wyświetlacza dla PC lub Chromebox. Prawdopodobnie nie jest to powód do zmartwień dla większości, ale dla niektórych może to być problem.

Największym problemem, jaki mam z Prizm II, jest brak opcji dostosowywania jasności i obrazu w ustawieniach. Istnieją tylko dwa ustawienia, Standardowe i Jasne. Nie ma żadnych dogłębnych ustawień jasności, kontrastu czy nasycenia kolorów, aby dostroić obraz. Mogę w pewnym sensie zrozumieć pomysł, aby iść z prostotą w tym punkcie cenowym, ale czuję się tak, jakby potencjał jest tam w sprzęcie dla lepszej jakości obrazu, jeśli tylko dostałem narzędzia, aby go stworzyć.

Jakość dźwięku

Dwa 5W głośniki skierowane w górę są wystarczająco głośne, aby wypełnić rozsądnej wielkości pokój. Biorąc pod uwagę, że większość osób będzie siedzieć tuż za projektorem, gdy jest on używany, nie powinieneś mieć żadnych problemów w tym dziale. Jeśli chodzi o zastąpienie telewizora, dźwięk jest wystarczająco dobry, aby konkurować z nowoczesnym płaskim telewizorem bez podłączonego soundbara lub głośników. Istnieje również port AUX-Out, jeśli chcesz użyć własnego systemu dźwiękowego.

Ostateczny werdykt

Podobał mi się mój czas spędzony z Nebula Prizm II i z pewnością miło było wyciągnąć go na wieczory filmowe lub oglądanie sportu na żywo z kilkoma przyjaciółmi. Brak głębokich ustawień obrazu jest frustrujący, ale podstawowa jakość obrazu jest wystarczająco dobra, aby szybko uzyskać wrażenia na dużym ekranie. Jednak wydajność podczas uruchamiania gier wideo w jakości HD przy 60 klatkach na sekundę oznacza, że nie zamierzam rezygnować z telewizora w najbliższym czasie.