Inteligentny dom i biuro

#

4 sposoby na bezpłatne uaktualnienie komputera do systemu Windows 11 już teraz

 • 26 czerwca 2022

Firma Microsoft udostępniła dziś ostatnią stabilną wersję systemu Windows 11. Microsoft już ogłosił, że będzie to darmowa aktualizacja dla tych, którzy obecnie używają Windows 10, jednak aby uruchomić Windows 11, system musi spełniać kilka podstawowych wymagań, takich jak procesory Intel 8. generacji lub AMD Zen 2 i nowsze, 4 GB pamięci itp. Aktualizacja będzie wprowadzana etapami, ale nadal można ją zainstalować. W tym poradniku omówię wszystkie sposoby na bezpłatne i bezzwłoczne uaktualnienie do systemu Windows 11.

Przeczytaj też: | Jak szybko zresetować system Windows 11 bez utraty plików?

Uaktualnij komputer do systemu Windows 11 za darmo

Spis treści

 • Uaktualnij komputer do systemu Windows 11 za darmo
  • Wymagania
  • 1. Sprawdź dostępność aktualizacji i pobierz ją
  • 2. Pobierz Asystenta instalacji
  • 3. Utwórz bootowalny dysk USB z systemem Windows 11
  • 4. Pobierz ISO systemu Windows 11

System Windows 11 jest wprowadzany etapami i będzie dostępny na kwalifikujących się urządzeniach do połowy 2022 roku. Możesz skorzystać z jednej z wymienionych metod, aby zaktualizować system do wersji Windows 11 bez czekania.

Zobacz także: | 3 sposoby instalacji systemu Windows 11 na komputerach bez wsparcia technicznego

Wymagania

Zanim przejdziemy dalej, powinieneś jeszcze raz sprawdzić, czy twój system naprawdę obsługuje aktualizację do Windows 11. Według firmy, będzie ona działać tylko z kompatybilnymi 64-bitowymi procesorami, co najmniej 4 GB pamięci RAM, 64 GB pamięci masowej, systemem bezpiecznego rozruchu UEFI i TPM 2.0. Aby sprawdzić, czy Twój komputer kwalifikuje się do bezpłatnej aktualizacji, możesz skorzystać z aplikacji PC Health Check App.

Uwaga: Przed zainstalowaniem systemu Windows 11 należy zapisać dane i utworzyć kopię zapasową komputera.

1. Sprawdź dostępność aktualizacji i pobierz

Pierwsza metoda jest po prostu zbyt oczywista. Możesz uaktualnić system do wersji Windows 11, ręcznie sprawdzając dostępność aktualizacji na swoim komputerze. Przede wszystkim upewnij się, że twój komputer z systemem Windows 10 działa w wersji 2004 lub nowszej i ma zainstalowaną aktualizację serwisową z września 2021 roku lub nowszą.

Aby sprawdzić, czy aktualizacja jest dostępna dla danego urządzenia, wykonaj następujące czynności:

1. Otwórz "Ustawienia" na swoim komputerze i przejdź do "Aktualizacje i zabezpieczenia".

2. Kliknij na "Windows Update", a następnie wybierz "Sprawdź aktualizacje".

Jeśli Twoje urządzenie spełnia wszystkie wymagania, zobaczysz aktualizację Windows 11 oraz opcję pobrania i zainstalowania. Możesz po prostu wybrać opcję "Pobierz i zainstaluj".

Jednak, jak wspomniano powyżej, być może będziesz musiał poczekać na tę aktualizację na swoim komputerze.

2. Pobierz Asystenta instalacji

Inną opcją uaktualnienia systemu Windows jest skorzystanie z Asystenta instalacji systemu Windows 11 firmy Microsoft, który pobierze aktualizację na urządzenie i będzie można rozpocząć instalację. Poniżej opisano sposób pobierania tego narzędzia i instalowania aktualizacji:

1. Odwiedź stronę pobierania systemu Windows 11 firmy Microsoft.

2. Jako pierwsza opcja pojawi się "Asystent instalacji systemu Windows 11".

3. Kliknij znajdujący się pod nią przycisk "Pobierz", aby pobrać narzędzie.

Po pobraniu narzędzia uruchom je na swoim komputerze. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, a narzędzie pobierze aktualizację systemu Windows 11 i zainstaluje ją na komputerze.

Komputer uruchomi się ponownie i będzie można korzystać z systemu Windows 11. Jednak nie wszyscy użytkownicy będą mogli zainstalować go na swoich komputerach.

3. Utwórz bootowalny dysk USB z systemem Windows 11

Jeśli chcesz zainstalować system Windows 11 na nowym komputerze lub zainstalować go ponownie na swoim komputerze, możesz utworzyć rozruchowy dysk USB z systemem Windows 11. Microsoft oferuje tę opcję za pomocą własnego narzędzia Media Creation Tool do tworzenia rozruchowego dysku USB. Dowiedzmy się, jak to działa!

Po pierwsze, upewnij się, że masz aktywne połączenie z Internetem, wystarczającą ilość pamięci na komputerze oraz dysk USB o pojemności co najmniej 8 GB, aby utworzyć dysk startowy. Powinieneś użyć pustego dysku USB, ponieważ jego dane zostaną usunięte podczas instalacji.

1. Po pobraniu programu Microsoft Media Creation Tool otwórz go lub uruchom jako administrator.

2. Kliknij przycisk "Akceptuj", a na następnej stronie wybierz opcję "Utwórz nośnik instalacyjny dla innego komputera" i kliknij przycisk "Dalej". 4.

4. Wybierz język i edycję systemu Windows, a następnie kliknij przycisk "Dalej".

5. Na następnej stronie wybierz nośnik, którego chcesz użyć - pamięć USB lub plik ISO.

 • Jeśli wybierzesz pamięć USB, podłącz pustą pamięć USB (min. 8 GB) i kliknij "Next" (Dalej).

Teraz rozpocznie się pobieranie konfiguracji systemu Windows 11 na dysku USB.

Po utworzeniu instalacji na dysku USB pojawi się komunikat "Twój dysk flash USB jest gotowy", kliknij na "Zakończ" i odłącz go od komputera.

Teraz dowiesz się, jak użyć tej pamięci flash do zainstalowania aktualizacji do systemu Windows 11 na dowolnym obsługiwanym komputerze:

1. Podłącz pamięć flash USB do komputera.

2. Uruchom ponownie komputer, a otworzy się okno instalacji systemu Windows 11.

3. Zacznij od wybrania języka, czasu i preferencji klawiatury, a następnie kliknij przycisk "Dalej".

4. Teraz wybierz opcję "Zainstaluj system Windows".

Jeśli komputer nie uruchamia się automatycznie z nośnika USB, należy otworzyć menu startowe ręcznie, korzystając z ustawień systemu BIOS komputera. Aby otworzyć menu startowe, należy nacisnąć klawisz (np. F2, F12, Delete lub Esc, w zależności od modelu) zaraz po włączeniu komputera.

Następnie można postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby dokończyć konfigurację.

4. Pobieranie ISO systemu Windows 11

Można również pobrać plik ISO systemu Windows 11 na komputer, a następnie przy użyciu nagrywarki DVD i zgodnie z instrukcjami wypalić go w celu utworzenia rozruchowej płyty DVD lub USB z systemem Windows 11 i zainstalowania go. Wykonaj poniższe kroki, aby pobrać plik ISO i zainstalować instalację:

1. Pobierz plik ISO z systemem Windows 11 stąd lub z powyższego miejsca.

2. Kliknij prawym przyciskiem myszy plik ISO i wybierz opcję "Właściwości".

3. W zakładce "Ogólne" kliknij "Zmień" obok opcji Otwórz za pomocą i wybierz z menu "Eksplorator Windows", a następnie "Zastosuj".

Jeżeli chcesz użyć nagrywarki DVD innej firmy, możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy na pliku ISO i wybrać opcję Otwórz za pomocą, a następnie wybrać ten program z listy.

Wybierz jeszcze kilka opcji, w tym wybór rozruchu, a następnie wybierz ISO z listy. Kliknij przycisk "Start", co spowoduje uruchomienie programu Burn i urządzenie flash będzie gotowe.

System Windows 11 można również zainstalować bezpośrednio z pliku ISO bez użycia pendrive'a. W tym celu należy zamontować go na komputerze. Aby zamontować plik ISO:

1. Przejdź do pobranego pliku ISO, kliknij go prawym przyciskiem myszy, a następnie kliknij "Właściwości".

2. W zakładce "Ogólne" kliknij przycisk "Zmień", wybierz opcję "Eksplorator Windows" i "Zastosuj".

3. Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy plik ISO i wybierz opcję "Zamontuj".

4. Zostanie utworzony wirtualny dysk startowy na komputerze, otwórz go, aby wyświetlić pliki. a

5. Kliknij dwukrotnie plik setup.exe, aby zainstalować system Windows 11.

Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby dokończyć instalację. Komputer zostanie uruchomiony ponownie i będzie działał w systemie Windows 11.

To były sposoby na pobranie aktualizacji do Windows 11 i uaktualnienie komputera. Napisz nam w komentarzach, której metody użyłeś, aby zaktualizować system do Windows 11!

Przeczytaj też: 7 sposobów na przyspieszenie działania systemu Windows 11 i poprawienie jego wydajności

Windows 11 został zapowiedziany w czerwcu i przynosi uproszczony wygląd i doświadczenie użytkownika, menu Start w centrum, nowe narzędzia, takie jak układy zatrzaskowe, pulpity i nowe, bardziej intuicyjne przeładowywanie. Aby dowiedzieć się więcej o funkcjach systemu Windows 11, kliknij tutaj.

Możesz także śledzić nas, aby uzyskać najnowsze wiadomości techniczne w Google News lub porady i wskazówki, recenzje smartfonów i gadżetów, dołączyć do grupy GadgetsToUse Telegram lub subskrybować kanał GadgetsToUse Youtube, aby uzyskać najnowsze recenzje.