Inteligentny dom i biuro

#

3 sposoby na zmianę częstotliwości odświeżania ekranu w systemie Windows 11

  • 28 kwietnia 2022

Większość ekranów laptopów i monitorów zewnętrznych ma standardową częstotliwość odświeżania wynoszącą 60 Hz. Jeśli jednak masz laptopa lub komputer stacjonarny z ekranem o wyższej częstotliwości odświeżania 90 Hz, 120 Hz lub 144 Hz, możesz chcieć w pełni wykorzystać jego możliwości, czy to podczas gry, czy przeglądania Internetu. Na szczęście system Windows 11 umożliwia szybkie zwiększenie lub zmniejszenie częstotliwości odświeżania ekranu w zależności od specyfikacji wyświetlacza. W tym artykule dowiemy się, jak można zmienić częstotliwość odświeżania ekranu komputera PC lub laptopa z systemem Windows 11.

Powiązane | 5 sposobów na oszczędzanie baterii podczas oglądania filmów w systemie Windows 11

Zmiana częstotliwości odświeżania ekranu w systemie Windows 11

Spis treści

  • Zmiana częstotliwości odświeżania ekranu w Windows 11
    • Metoda 1- Zmień częstotliwość odświeżania w ustawieniach systemu Windows
    • Metoda 2- Użycie panelu sterowania grafiki Intel
    • Metoda 3- Zmień częstotliwość odświeżania za pomocą Panelu sterowania NVIDIA
    • Dynamiczna częstotliwość odświeżania w systemie Windows 11
  • Zakończenie

Częstotliwość odświeżania to liczba aktualizacji zawartości ekranu w ciągu sekundy. Wyższa częstotliwość odświeżania powoduje płynniejsze wyświetlanie obrazu. Zawartość ekranu odświeża się szybciej, dzięki czemu grafika ruchu jest bardziej płynna, co pomaga w szybkich grach.

Jeśli masz laptopa z wyższą częstotliwością odświeżania lub monitor zewnętrzny pracujący z częstotliwością 120 Hz lub 144 Hz, oto jak możesz dostosować częstotliwość odświeżania w swoim komputerze z systemem Windows 11.

Metoda 1- Zmień częstotliwość odświeżania w Ustawieniach systemu Windows

Najłatwiejszym sposobem przełączenia na wyższą lub niższą częstotliwość odświeżania w systemie Windows 11 jest skorzystanie z ustawień systemowych. Metoda ta działa również w przypadku urządzeń z systemem Windows 10.

  1. Naciśnij klawisze Win + I, aby otworzyć Ustawienia na komputerze z systemem Windows 11. Możesz też otworzyć je z menu Start.
  2. Na pasku bocznym po lewej stronie wybierz System i wybierz Wyświetlacz.
  3. Następnie stuknij pozycję Zaawansowane wyświetlanie.
  4. Kliknij menu rozwijane obok opcji Wybierz częstotliwość odświeżania.
  5. Zostaną wyświetlone częstotliwości odświeżania obsługiwane przez wyświetlacz komputera lub monitor zewnętrzny.
  6. Wybierz żądaną częstotliwość odświeżania. Zmiana wejdzie w życie natychmiast.
  7. Kliknij przycisk Zachowaj zmiany, jeśli zostanie wyświetlone okno dialogowe potwierdzenia.

LUB

  1. Kliknij przycisk Zmień właściwości karty graficznej na stronie Wyświetlanie > Zaawansowane wyświetlanie.
  2. Przejdź do karty Monitor.
  3. Wybierz częstotliwość odświeżania z podanego menu rozwijanego.

Jeśli do komputera jest podłączonych kilka monitorów, możesz wybrać ten, dla którego chcesz wprowadzić zmiany.

Metoda 2- Korzystanie z panelu sterowania grafiki firmy Intel

Jeśli Twój laptop jest wyposażony w zintegrowaną grafikę Intel, możesz użyć Panelu sterowania grafiki Intel, aby zmienić częstotliwość odświeżania ekranu, jak pokazano poniżej.

  1. Otwórz Panel sterowania grafiki Intel UHD. Możesz to zrobić z menu Start, klikając prawym przyciskiem myszy na pulpit > Ustawienia grafiki Intel lub naciskając CTRL + ALT + F12.
  2. Kliknij ikonę Wyświetlacz.
  3. Jeśli masz kilka wyświetlaczy, możesz wybrać jeden z nich z menu wyboru u góry.
  4. Kliknij menu rozwijane dla opcji Częstotliwość odświeżania.
  5. Wybierz żądaną częstotliwość odświeżania.

Metoda 3- Zmiana częstotliwości odświeżania za pomocą Panelu sterowania NVIDIA

Jeśli Twój komputer jest wyposażony w kartę graficzną NVIDIA, możesz także użyć panelu sterowania NVIDIA, aby dostosować częstotliwość odświeżania. Wykonaj czynności podane poniżej.

  1. Otwórz Panel sterowania NVIDIA albo z menu Start, albo klikając prawym przyciskiem myszy na pulpicie > Ustawienia grafiki Nvidia.
  2. Kliknij przycisk Zmień rozdzielczość w sekcji Wyświetlacz na pasku bocznym po lewej stronie.
  3. Wybierz wyświetlacz, dla którego chcesz zmienić częstotliwość odświeżania.
  4. Następnie kliknij menu rozwijane Częstotliwość odświeżania i wybierz żądaną częstotliwość odświeżania.

Opcja wyświetlania nie jest widoczna w Panelu sterowania NVIDIA?

Jeśli opcja wyświetlania nie jest widoczna w Panelu sterowania NVIDIA, może to być spowodowane tym, że obsługą wyświetlania zajmują się sterowniki firmy Intel. W menu BIOS-u możesz ustawić komputer tak, aby domyślnie nie korzystał ze zintegrowanego procesora graficznego firmy Intel.

Dynamiczna częstotliwość odświeżania w systemie Windows 11

W systemie Windows 11 dostępny jest DRR, czyli Dynamic Refresh Rate (dynamiczna częstotliwość odświeżania) dla laptopów z ekranami o wysokiej częstotliwości odświeżania. DRR pozwala komputerowi dynamicznie zmieniać częstotliwość odświeżania w zależności od tego, co robisz.

Na przykład podczas czytania dokumentu lub pisania wiadomości e-mail może korzystać z częstotliwości 60 Hz, ale po otwarciu filmu lub rozpoczęciu gry może automatycznie przełączyć się na częstotliwość 120 Hz, aby uzyskać bardziej płynne wrażenia.

Jest to lepsze rozwiązanie niż wybieranie stałej częstotliwości odświeżania, ponieważ pomaga zachować żywotność baterii w laptopach. Poniżej opisano, jak można włączyć dynamiczną częstotliwość odświeżania w systemie Windows 11:

1. Otwórz Ustawienia na swoim komputerze.

2. Wybierz System i przejdź do sekcji Wyświetlacz.

3. Kliknij w tym miejscu opcję Zaawansowane wyświetlanie.

4. Oprócz opcji Wybierz częstotliwość odświeżania wybierz opcję z napisem Dynamiczna.

Uwaga: DRR wymaga laptopa z wyświetlaczem, który obsługuje zmienną częstotliwość odświeżania (VRR) i częstotliwość odświeżania co najmniej 120 Hz. Ponadto wymaga sterownika graficznego (WDDM 3.0), który jest dostępny w usłudze Windows Update.

Jeśli jesteś graczem, możesz chcieć uzyskać maksymalną wydajność swojego komputera. W takim przypadku nie zapomnij sprawdzić trybu gamingowego w systemie Windows 11.

Podsumowując

To były trzy działające metody zmiany częstotliwości odświeżania ekranu na komputerze z systemem Windows 11. Opcja zmiany częstotliwości odświeżania w ustawieniach wystarcza większości użytkowników. Możesz jednak skorzystać także z innych podanych metod. Daj mi znać, jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania w komentarzach poniżej. Czekamy na więcej.

Możesz też śledzić nasze najnowsze informacje technologiczne w Google News, a także porady i wskazówki, recenzje smartfonów i gadżetów, dołączyć do Grupy Telegram GadgetsToUse lub subskrybować kanał GadgetsToUse Youtube, gdzie znajdziesz najnowsze recenzje.