Inteligentny dom i biuro

#

Recenzja odkurzacza Xiaomi Mi Robot: Pożegnaj się z domowym bałaganem

  • 30 marca 2021

Sprzątanie wokół domu jest konieczne, ale bądźmy szczerzy: nie jest to zbyt przyjemne. Idea robota sprzątającego jest tak kusząca, a wielu producentów, takich jak Xiaomi, zdało sobie z tego sprawę i zrobiło ruch na rynku. Miałem okazję wypróbować Mi Robot od Xiaomi w moim domu, a oto moje wrażenia.

Robot odkurzacz w przystępnej cenie

Do tej recenzji przetestowaliśmy pierwszą generację Xiaomi Mi Robot. Ogólnie rzecz biorąc, można go znaleźć online za 300-390 USD na różnych stronach internetowych, które importują z Chin do USA. Biorąc pod uwagę tę cenę i wszystkie funkcje, które oferuje, nie jest dziwne, dlaczego jest tak popularny.

Konstrukcja i jakość wykonania

Kiedy mówimy o Xiaomi, pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, mogą być smartfony, ale chiński producent produkuje komputery, trampki i, tak, również odkurzacze robotów. Xiaomi Mi Robot to tylko kolejne pióro w bardzo szerokiej czapce chińskiego producenta.

Jeśli chodzi o design, Mi Robot jest bardzo klasyczny. Jeśli inne odkurzacze robotów bawią się kreatywnymi kolorami lub materiałami premium, Mi Robot jest tym, który zachowuje prostotę z plastiku. Urządzenie ma okrągły kształt, a nie kształt D wdrożony przez niektórych innych producentów, którzy twierdzą, że jest to najlepszy wybór, aby dostać się do kątów. W każdym razie nie ma problemu z pozostawieniem go na widoku w domu i jest dość lekki przy wadze 14,5 funta.

Do sterowania, znajdziesz dwa główne przyciski na górze urządzenia, aby włączyć go i zainicjować automatyczną sesję czyszczenia domu. Programowanie próżni odbywa się za pośrednictwem aplikacji, które omówimy później. Wreszcie, nie jest dostarczany z żadnymi akcesoriami poza stacją ładującą, a do wtyczki trzeba będzie dokupić amerykański adapter.

Łatwa i szybka konserwacja

Mi Robot jest wyposażony w centralną szczotkę, która pomimo braku magnesu, jak w przypadku niektórych odkurzaczy na rynku, może być łatwo odłączona, dzięki czemu można usunąć włosy lub zanieczyszczenia, które utknęły we włosiu. Niestety w zestawie nie ma szczotki do czyszczenia. Możesz być pewien, że kurz lub brud pozostały na szczotce centralnej nie będzie przeszkadzał w pracy.

Jeśli chodzi o pojemnik na kurz, to ma on pojemność 14,2 litra. Aby go opróżnić, wystarczy użyć mechanizmu zwalniającego, aby otworzyć górną pokrywę w celu uzyskania dostępu.

Xiaomi Mi Home: mózg robota odkurzającego

Mi Robot łączy się z Wi-Fi, aby umożliwić mu komunikację z aplikacją Xiaomi Mi Home, która jest dostępna w Sklepie Play. Za pomocą aplikacji można zainicjować zdalną sesję sprzątania lub zaprogramować urządzenie. Za pomocą aplikacji można również sprawdzić postępy w sprzątaniu, procent baterii, ścieżkę na mapie miejsca, w którym sprząta i wiele więcej. Korzystanie z urządzenia w codziennym życiu jest bardzo proste. Aplikacja jest płynna i przyjemna w użyciu. W przypadku wystąpienia problemu podczas sprzątania przez Mi Robot, aplikacja ostrzega Cię i informuje, co się dzieje. Aplikacja regularnie otrzymuje również aktualizacje. Najnowsza z nich pozwala wybrać obszar na mapie domu do czyszczenia. Jest to praktyczne i skuteczne rozwiązanie.

Skuteczne rozwiązanie

Wyjątkową cechą tego inteligentnego robota domowego jest jego 12 czujników, w tym laser do wykrywania odległości. Laser skanuje wszystko w 360 stopniach, aby stworzyć mapę domu i lepiej zaplanować sprzątanie. Pozostałe czujniki odgrywają rolę w jego ruchu i określaniu jego ścieżki.

W praktyce działa to doskonale. Na początku możesz podejrzewać, że odkurzacz jest pijany, ponieważ jego trasa może wydawać się przypadkowa, ale nie zapomni o żadnej części Twojego domu. Siła ssania urządzenia jest niezwykła. Kurz, włosy i brud są zasysane bez żadnych obaw. Mi Robot może posprzątać cały Twój dom z dużą wydajnością. Omija przeszkody z zaskakującą wprawą, a jeśli nie ufasz, że jego system wykrywania wyłapie ten jeden punkt brudu, który doprowadza Cię do szału, możesz użyć aplikacji, aby powiedzieć mu dokładnie, gdzie ma się udać. Obserwowanie tego jest bardzo satysfakcjonujące. A gdy tylko sprzątanie zostanie zakończone, od razu wraca do domu, do swojej stacji ładującej.

Pomimo swojej skuteczności, mam kilka krytycznych uwag do Mi Robot. Pierwszą z nich jest hałas. Podobnie jak klasyczny odkurzacz średniej klasy, może być nieprzyjemnie głośny. Drugim zarzutem jest to, że nie radzi sobie z niektórymi przeszkodami, takimi jak grube dywany. Jeśli urządzenie nie może przejechać przez dywan, będziesz musiał interweniować, aby mu pomóc. Kable na ziemi również stanowią wyzwanie. Te problemy nie są w żaden sposób wyjątkowe dla tego urządzenia, ponieważ inne roboty odkurzające mogą doświadczać tych samych przykrości.

Zadowalająca żywotność baterii

Mi Robot jest wyposażony w baterię o pojemności 5200 mAh, a cztery tryby czyszczenia (Cichy, Zrównoważony, Turbo i Max) mają duży wpływ na żywotność baterii. W trybie Balanced, który jest trybem standardowym, wykonuje on nieco ponad dwie godziny czyszczenia. Przykładowo, w moim mieszkaniu o powierzchni 538 stóp kwadratowych sprzątanie trwało około półtorej godziny.

Ostateczny werdykt

Xiaomi Mi Robot jest świetnym towarzyszem, który pomoże Ci zaoszczędzić czas i utrzymać dom w czystości. Choć nie zastąpi on całkowicie sprzątania przez człowieka, pozostawia miejsce wyglądające elegancko bez żadnego wysiłku i sprawia, że nie musisz tak często dotykać głównego odkurzacza. Ogólnie rzecz biorąc, spełnia on wszystkie swoje obietnice i zapewnia wspaniałe funkcje, zwłaszcza za tę cenę. Ostatecznie, jedynymi wadami są fakt, że trzeba go importować i hałas. W przeciwnym razie nie będziesz żałować tego zakupu.