Inteligentny dom i biuro

#

Okablowanie w sprzęcie audio - jakie ma znaczenie?

  • 30 sierpnia 2021

Klienci nie rozumieją znaczenia kabli w ich systemie audio. Interkonekty są często pomijane, tak jak klienci słyszeli o głośnikach. Prawie w każdym domu znajdują się kable, które pozostały po innych urządzeniach. Dopiero po podłączeniu właściwych kabli przed klientem otwiera się nowy świat. Przewód zasilający jest ostatnim i najbardziej pomijanym przewodem. Jego zadaniem jest usunięcie wszystkich "elektrycznych śmieci" z zestawu stereo, które mogą spowodować poważne uszkodzenia w reprodukcji dźwięku. Omówmy teraz poszczególne kable. Zacznijmy od kabla głośnikowego, który jest zakończeniem systemu stereo. W tej dziedzinie, podobnie jak w wielu innych, pokutuje wiele mitów. Niektórzy uważają, że kable głośnikowe powinny mieć największy przekrój przewodników. Niektórzy producenci produkują kable z grubymi zewnętrznymi płaszczami wykonanymi z węża ogrodowego i cienkimi przewodnikami. Uważam, że jest to błędne myślenie. Wystarczy zastosować kabel o przekroju żył 2,5 mm2, aby zaspokoić zapotrzebowanie na bardzo wysoki prąd o częstotliwościach akustycznych. (W przypadku kabli stosowanych w energetyce, przewód 2x1,5mm2 przeniesie 16 do 21 A). W niektórych przypadkach stosuje się przekrój żyły 4 mm2, szczególnie gdy kable są dłuższe niż 3 m. Nie będę się zagłębiał w szczegóły dotyczące teoretycznych aspektów kabli głośnikowych. Jest jednak jasne, że podczas przepływu prądu o częstotliwości akustycznej zachodzi wiele zjawisk, które nie są łatwe do zrozumienia dla laika.

Przewód użyty do produkcji kabla głośnikowego może również wpływać na jego jakość. Najczęściej jest to czysta miedź, zwana też miedzią beztlenową i oznaczana symbolem OFC. Można też stosować domieszki metali lub pokrywać poszczególne żyły srebrem. Takie kable przenoszą bardziej szczegółowy sygnał dźwiękowy. Rodzaj użytego izolatora, wzajemne ułożenie żył względem siebie oraz zastosowane zakończenia (np. wtyki, widły, banany) są dopuszczalne.

Interconnet jest drugim kablem, który jest niezbędny w systemie stereo. Jest to para lub pojedynczy kabel, który przesyła sygnały analogowe. Te dwa systemy kablowe wyglądają identycznie. Są one identyczne z wyjątkiem ich oporności falowej (imperancji akustycznej), która jest większa w przypadku kabli cyfrowych.

Zobacz także: Gramofony

kable audio

Istnieje wiele opcji kabli, a co za tym idzie różne ceny. Rodzaj przewodnika, konstrukcja kabla, rodzaj dielektryka (izolacji) oraz zastosowane końcówki mają wpływ na cenę kabli. Kable sygnałowe wymagają dopasowania pewnych parametrów do parametrów wejściowych i wyjściowych podłączonych do nich urządzeń. Parametr ten jest mniej istotny w przypadku kabli głośnikowych. Doświadczenie jest najlepszym sposobem na określenie jakości kabli i ich kompatybilności z systemem audio. Nasz zespół zna charakterystykę każdego z kabli i może polecić, który z nich należy zastosować do danego zestawu.

Istnieje wiele opcji w dziedzinie kabli sygnałowych. Należą do nich kable optyczne, kable USB do transmisji sygnałów cyfrowych oraz kable HDMI do cyfrowej transmisji połączonych sygnałów audio i wideo.

Krótkie słowo o kablach zasilających. Powszechnie uważa się, że sprzedaż kabli zasilających jest częstym błędem. Co z tego, że 1,5m kabel łączy gniazdko z urządzeniem, skoro nic za nim nie ma? Posłużę się przykładem z innej dziedziny. Rzeka, która jest nieuregulowana w całym swoim biegu ma węższe koryto, wiry i prędkość przepływu zależną od szerokości koryta i głębokości nurtu. Kabel za gniazdkiem biegnie do rozdzielni na osiedlu mieszkaniowym. Kabel energetyczny to ostatnie kilometry rzeki, gdzie koryto jest zabetonowane. Ma ono taką samą szerokość, głębokość, a nurt jest równy, szybki i bez zawirowań.

Jak wspomniałem na początku tego rozdziału kabel sieciowy zapewnia, że energia dostarczana do urządzenia audio jest uporządkowana, bez turbulencji, a śmieci w postaci szkodliwych przebiegów (które można znaleźć w sieci) odfiltrowane. Oznacza to, że stosując odpowiednie kable zasilające możemy znacznie poprawić parametry systemu stereo.