Inteligentny dom i biuro

#

Recenzja Google Home Mini: Asystent w przystępnej cenie

  • 16 kwietnia 2021

Obecnie dostępny w cenie 29 dolarów (spadek z 49 dolarów), głośnik Google Home Mini to najbardziej przystępny sposób, aby uzyskać Asystenta Google w salonie. W naszej recenzji przedstawiamy wszystkie szczegóły dotyczące jego inteligentnych możliwości i jakości dźwięku.

Wzornictwo i jakość wykonania

Zaokrąglony styl Google Home Mini przypomniał mi francuskie makarony. Google Home Mini składa się z małego, okrągłego głośnika o wymiarach 98x42mm z plastikową podstawą w kolorze pomarańczowym i materiałową górną częścią. Formalny i elegancki wygląd, który z czasem, mam nadzieję, nie zostanie naruszony przez kurz z domu wbijający się w tkaninę, bo na pewno nie można go wrzucić do pralki!

Pod tkaniną znajdują się 4 diody LED RGB, które zapalają się, gdy użytkownik wchodzi w interakcję z urządzeniem. Fizyczny suwak z tyłu pozwala na włączanie i wyłączanie mikrofonu. Przycisk jest trudno dostępny bez przypadkowego dotknięcia przycisku głośności, ale Google prawdopodobnie założył, że nigdy nie wyłączysz swojego Google Home Mini.

Nie zabrakło portu microUSB, który pozwala na podłączenie urządzenia za pomocą kabla (znajdziemy go w zestawie) do zasilania. Osobiście byłem zaskoczony tego typu wyjściem, biorąc pod uwagę, że wszystkie ostatnie produkty Google posiadają port typu C, wydaje mi się to krokiem wstecz. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że do 2020 roku każde urządzenie ma być wyposażone w port USB typu C.

Port microUSB i brak gniazda słuchawkowego w Google Home Mini

Wracając jednak do Google Home Mini. Dotykowe klawisze pozwalają na interakcję z urządzeniem: jedno stuknięcie w lewo obniża głośność, stuknięcie w prawo ją zwiększa. Aby znaleźć klawisze głośności, umieść palce blisko krawędzi urządzenia. Naciśnięcie w centrum powinien wstrzymać lub ponownie uruchomić utwór, podczas gdy dłuższe naciśnięcie kilka sekund aktywuje Asystenta. Jednak ta funkcja przycisku została zablokowana jako część poprawki przez Google po reporter odkrył, że niektóre urządzenia były rejestrowanie "fantom" dotyka i nagrywania bez zgody użytkownika.

Biorąc pod uwagę jego rozmiar, Google Home Mini może być łatwo umieszczony w dowolnym kącie domu, a gumowa podstawa sprawia, że nie zsuwa się ze śliskich powierzchni. Bez wątpienia urządzenie oferuje przyjemniejszy design niż jego rywal Echo Dot.

google

Oprogramowanie

Aby korzystać z Google Home Mini wystarczy go rozpakować, podłączyć i włączyć. Następnie należy pobrać aplikację Google Home na smartfona i postępować zgodnie z procedurą instalacji. Konieczne będzie podłączenie urządzenia do sieci Wi-Fi i nazwanie pomieszczenia, w którym je umieścimy. Nie musisz powtarzać "Ok Google" trzy razy. Konfiguracja zajmuje bardzo mało czasu i od razu możesz zacząć się z nim komunikować.

Z poziomu aplikacji możesz wybrać język, w którym chcesz się komunikować z urządzeniem.

Wydajność

Google Home Mini robi to samo, co Google Home Max: udostępnia usługi Asystenta Google i za pomocą prostych komend głosowych może odtwarzać utwory muzyczne, wchodzić w interakcje z telewizorem Smart TV, odpowiadać na pytania i podłączać inteligentne urządzenia rozrzucone po całym domu. Wsparcie jest jednak bardziej ograniczone niż Alexa, ale o tym porozmawiamy lepiej w bezpośrednim porównaniu Google Home Mini i Echo Dot. Jednym z najbardziej atrakcyjnych aspektów podczas użytkowania jest to, jak można komunikować się z urządzeniem bardzo naturalnie.

Ci, którzy są zanurzeni w ekosystemie Google, docenią ten inteligentny głośnik jeszcze bardziej.

Rozpoznawanie głosu jest płynne i szybkie, tak samo dobre jak na większym urządzeniu Google Home. Jest jednak jeden szczególny punkt, o którym należy pamiętać: na przykład, jeśli masz Google Home Mini i Twój smartfon jest w tym samym pokoju, na polecenie "Ok Google", to urządzenie najbliżej Ciebie aktywuje się jako pierwsze.

Niewątpliwie ci, którzy są zanurzeni w ekosystemie Google, docenią ten inteligentny głośnik jeszcze bardziej.

Audio

Google Music, Spotify i TuneIn są obsługiwane, co pozwala na odtwarzanie ulubionych utworów bez żadnych ograniczeń. Możesz uruchomić swoje listy odtwarzania za pomocą prostego polecenia głosowego. Będziesz także w stanie zatrzymać utwór ze smartfona, jeśli nie chcesz rozmawiać z urządzeniem.

Nie spodziewaj się jednak wysokiej jakości dźwięku. Biorąc pod uwagę rozmiar głośnika i cenę, nigdy nie był przeznaczony do zapewnienia luksusowego doświadczenia dźwiękowego Maksymalna głośność jest wysoka, ale jakość dźwięku wyjściowego nie jest optymalna. I właśnie tutaj bardzo brakuje nam mini-jack, (obecnego w Echo Dot), lub możliwości połączenia go z innym głośnikiem Bluetooth.

Można go podłączyć jako alternatywę dla głośnika Chromecast. Dwa zintegrowane mikrofony są naprawdę dobre i pozwalają na usłyszenie głosu w rozsądnej odległości.

Ostateczny werdykt

Pytanie brzmi, czy warto go kupić? Biorąc pod uwagę cenę: tak. Jeśli zdecydowaliście się na pierwszy krok w sferze Smart Home i chcecie wprowadzić Asystenta Google do swojego domu, to jest to najtańszy sposób, aby to zrobić. Nie patrzcie jednak na Google Home Mini jako na główny głośnik, który ma oddać sprawiedliwość Waszym playlistom.

Ja osobiście bym go kupił. Ale jeśli chcesz wiedzieć, czy Google Home Mini i Amazon Echo Dot jest najlepszym głośnikiem, będziesz musiał poczekać na nasze bardziej dogłębne porównanie.