Inteligentny dom i biuro

#

Rodzaje kamer drogowych i sposób działania systemu E-Challan w Indiach

  • 13 maja 2022

Kamery drogowe to bardzo ogólny i powszechny termin opisujący kamery, które widzimy na drogach w celu monitorowania ruchu drogowego. Ale czy wiesz, że z biegiem czasu technologia bardzo się rozwinęła i takie kamery są wykorzystywane do więcej niż jednej funkcji, np. do monitorowania i kontrolowania przepływu ruchu, wydawania e-czekanów i wielu innych. Dzisiaj omówię różne rodzaje kamer drogowych, ich funkcje oraz sposób działania challanu z kamery drogowej w Indiach.

Przeczytaj również: 3 sposoby na uniknięcie fotoradarów Traffic Challan w Indiach

Rodzaje kamer drogowych

Kamera czerwonego światła

Fotoradary są zazwyczaj instalowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa, a nie dochodów - umieszcza się je w miejscach o wysokim ryzyku lub tam, gdzie doszło do wypadków z udziałem kierowców, którzy przejechali na czerwonym świetle. Czujniki fotoradaru wykrywają jedynie, czy jakiś pojazd przejechał przez sygnalizator po zmianie świateł na czerwone, ale jeśli przejechałeś przez sygnalizator, gdy był on żółty, nie musisz się o nic martwić.

Fotoradar

Są to kamery, które można zobaczyć najczęściej, ponieważ można je znaleźć niemal w każdym możliwym miejscu, np. na statywie lub w samochodzie policjanta, na sygnalizacji świetlnej, na przypadkowych słupach energetycznych, na drzewach, na mostach dla pieszych (FOB) itp. Fotoradary wykorzystują wiele metod do obliczania prędkości pojazdu, np. wykonują dwa zdjęcia tablicy rejestracyjnej pojazdu w momencie wjazdu i wyjazdu z ich pola widzenia, a czas wykonania obu zdjęć jest wykorzystywany do obliczenia prędkości. Obecnie fotoradary wyposażone w nową technologię skanują naklejkę na przedniej szybie pojazdu, aby obliczyć prędkość względną i zmierzyć prędkość. Fotoradary są tak precyzyjne, że są w stanie wykryć, czy kierowca jedzie z prędkością 41 km/h, podczas gdy dopuszczalna prędkość wynosi 40 km/h.

Kamera do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych (ANPR)

Jak sama nazwa wskazuje, kamera ANPR wykorzystuje zaawansowane oprogramowanie do odczytywania, rozpoznawania i aktualizowania danych dotyczących tablic rejestracyjnych pojazdu przechowywanych w policyjnej bazie danych. Oprócz tego istnieje również kamera poglądowa, która pozwala spojrzeć na sytuację z szerszej perspektywy. Kamery ANPR przesyłają szczegółowe informacje o pojeździe do dyspozytorni ruchu drogowego, a funkcjonariusz ręcznie wystawia mandat elektroniczny na zarejestrowany numer rejestracyjny.

Kamera radarowa

Kamery te są najbardziej zaawansowanymi kamerami drogowymi, ponieważ mogą wykonywać wszystkie funkcje wymienionych kamer, a przy tym wyglądają futurystycznie. Potrafią wykryć nadmierne przekroczenie prędkości, przejazd na czerwonym świetle, jazdę bez kasku lub bez pasów bezpieczeństwa, jazdę na trójkołowcu, korzystanie z telefonu podczas jazdy, wyprzedzanie i wiele innych. Kamery radarowe mogą objąć do 8 pasów ruchu i 32 pojazdy. Do pomiaru prędkości wykorzystują fale radiowe, które odbijają się od pojazdu, a system radarowy może rozróżniać pojazdy lekkie od ciężkich. Takie kamery były testowane najpierw na autostradzie Mumbaj - Pune, a następnie w maju 2019 r. Noida, UP, stała się pierwszym miastem, w którym zainstalowano kamery radarowe.

Jak wydawany jest e-Challan?

Dane zebrane ze wszystkich kamer są przesyłane do głównej dyspozytorni ruchu. W dyspozytorni znajduje się zespół funkcjonariuszy, którzy na bieżąco śledzą wszystkie dane udostępniane przez różne rodzaje kamer wspomnianych powyżej. Po ręcznej weryfikacji funkcjonariusz ruchu drogowego wystawia e-powiadomienie o numerze rejestracyjnym pojazdu uczestniczącego w naruszeniu przepisów ruchu drogowego.

To już wszystko na temat rodzajów kamer drogowych w Indiach i sposobu działania challanu do kamer drogowych. Aby uzyskać więcej takich informacyjnych artykułów, bądź na bieżąco!

Możesz także śledzić nas, aby uzyskać najnowsze informacje techniczne w Google News lub zapoznać się z poradami i sztuczkami, recenzjami smartfonów i gadżetów, dołączyć do grupy GadgetsToUse Telegram lub subskrybować kanał GadgetsToUse Youtube, aby uzyskać najnowsze recenzje.