Inteligentny dom i biuro

#

Recenzja Google Nest Wi-Fi: szybki test szybkiego routera

 • 30 czerwca 2021

Po nieco ponad dwóch latach, Google ponownie uruchamia swój system mesh WLAN, Google Wi-Fi. To jest teraz nazywany Nest Wifi i oferuje małe zmiany techniczne. Najważniejszą z nich jest to, że Nest Wifi wykracza poza zwykły punkt dostępowy i zawiera teraz mikrofony i głośniki do sterowania głosem i odtwarzania muzyki. Przetestowaliśmy to.

 

Google przejęło specjalistę od inteligentnego domu Nest w 2014 roku i już w 2017 roku mogło odpowiednio nazwać swój system WLAN Nest Wifi. Jednak marki nie zostały połączone aż do 2019 roku; ostatnio widziane z Nest Mini, który zastępuje Google Home Mini.

Nest Wifi może rozszerzyć istniejący router Google

Stare Google Wifi i Nest Wifi są kompatybilne. Na szczęście, bo jeśli zainwestowałeś w Google Wifi, które już wtedy było dość drogie, nie będziesz w stanie rozszerzyć go o swój własny rodzaj. Na dzień dzisiejszy w Google Store dostępny jest tylko Nest Wifi. Ceny Nest Wifi przedstawiają się następująco:

 • Nest Wifi pojedynczy router: 169 dol.
 • Router Nest Wifi z punktem dostępowym: 199 dolarów
 • Nest Wifi z 2 punktami dostępowymi: $299

Nest Wifi pokazuje swoje amerykańskie korzenie, ponieważ Google rekomenduje tylko router do mieszkań o powierzchni do 120 metrów kwadratowych. To powinno wystarczyć dla dużej liczby europejskich gospodarstw domowych. Ale to idzie dalej. Router i punkt dostępowy mogą pokryć do 210 metrów kwadratowych. Każdy dodatkowy punkt dostępowy obejmie również 90 metrów kwadratowych każdy.

google asystent

Dzięki technologii mesh punkty dostępowe można również umieszczać szeregowo, router nie musi znajdować się w centrum. W mniejszych domach jednorodzinnych router może więc pozostać w piwnicy, a punkty dostępowe umieszczane są centralnie na każdym piętrze. Test został jednak przeprowadzony tylko w skromnym mieszkaniu o powierzchni 90 metrów kwadratowych.

Wraz ze zmianą nazwy systemu mesh WLAN z Google Wifi na Nest Wifi, nastąpiły również zmiany techniczne. Co ciekawe, następca ma więcej Google na pokładzie niż poprzednik, bo każde z małych pudełek ma teraz funkcjonalność inteligentnego głośnika. Niestety, Google zabrało jednak ważną funkcję.

 

O ile Google Wifi nadal oferowało dwa połączenia LAN dla każdego punktu dostępowego, to są one dostępne tylko w routerze nest-Wifi. Tak więc nowe punkty dostępowe nie mogą już przynieść szybkie połączenia kablowe LAN do dowolnego miejsca, takich jak dla konsol do gier wideo lub komputerów do gier. Byłaby to szybsza opcja połączenia niż często obciążony opóźnieniami adapter Wi-Fi urządzeń.

 

Jak podłączyć i skonfigurować Nest Wifi

W moim szybkim teście, podłączyłem router Nest Wifi do naszego domowego routera PYUR poprzez kabel LAN (w zestawie), jak również do sieci energetycznej. Resztę instalacji przeprowadziłem krok po kroku w aplikacji Google Home App(Google Play Store, Apple App Store). Tym razem nie musiałem najpierw pobierać aplikacji Google Wifi. Do tej ostatniej przejdę później.

Ponieważ prawdopodobnie macie już router, mogliście zrobić dwie dodatkowe optymalizacje. Po pierwsze, można po prostu wyłączyć funkcję WLAN w istniejącym routerze. Po drugie, można zdefiniować Nest Wifi jako "DMZ", dzięki czemu można korzystać z udostępniania portów i innych funkcji bezpieczeństwa w aplikacji Google Wifi.

Reszta funkcjonalności zmieniła się bardzo niewiele w porównaniu do naszych obszernych testów poprzednika Google Wifi. Podstawowe funkcje były:

 • Regularne testy prędkości: czy dostawca dostarcza płatną prędkość?
 • Automatyczne aktualizacje dla najwyższego bezpieczeństwa
 • Priorytet dla poszczególnych urządzeń
 • (Kontrolowane czasowo) blokady użytkowania dla poszczególnych urządzeń (najczęściej dzieci)
 • WLAN dla gości
 • Sterowanie inteligentnym domem
 • Możliwość zdefiniowania drugiego administratora

 

Design Nest Wifi jest ... powściągliwy.

Wniosek jest taki sam, jak w przypadku poprzednika. Ustawienie i konfiguracja Nest Wifi jest banalnie prosta. Jedynie niepokój Google mógłby tutaj odstraszać, ale wtedy i tak nie kupilibyście produktu tego producenta, gdyby tak było. Zaletą połączenia z kontem Google jest to, że można skonfigurować router zdalnie i wyznaczyć kolegów lub członków rodziny jako administratorów za pomocą ich własnych kont Google.

Czy Nest Wifi jest szybszy?

Przyznane, Nest Wifi router i punkt dostępowy są overkill dla mieszkania, jak używane w moim teście. Aby odpowiedzieć na to pytanie w sposób kwalifikowany, musiałbym zespół z moimi sąsiadami do przeglądu. Ale to nie jest wykonalne w świetle sytuacji panującej w czasie testu.

 

 

Niemniej jednak byłem w stanie sprawdzić, czy sieć WLAN bezpośrednio przy punkcie dostępowym Nest jest szybsza niż przy routerze PYUR w salonie, który jest oddalony o osiem metrów, a pomiędzy nimi jest gruba ściana. Ale to nie było tak, dwa uruchomienia aplikacji Netflix speed test, Fast, pokazał następujący wynik:

Przynajmniej najgorsze zmierzone opóźnienie było znacznie niższe na punkcie dostępowym wifi nest niż na routerze PYUR. Co ciekawe, router nest (nie punkt dostępowy) dał odczyty, które były identyczne z tymi na lewym zrzucie ekranu. Więc tylko nadzieję na poprawę sieci WLAN, jeśli poprzedni router jest naprawdę dziwnie złe lub stare.

Google Nest Wifi: specyfikacje techniczne

Google chce wykorzystać swoje dość drogie Nest Wifi, aby przynieść równie szybkie, niskie opóźnienia Wi-Fi do każdego ostatniego zakątka domu. Czyniąc to, nadal opiera się na technologii, że kilku konkurentów są teraz również opierać się na.

 • Jednoczesna dwuzakresowa sieć WLAN (2,4 GHz/5 GHz), obsługująca do Wi-Fi 5 z prędkością do 1200 Mb/s przy połączeniu pasm częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz
 • Beamforming: anteny skierowane na poszczególne urządzenia w celu uzyskania największej mocy transmisji w ramach limitów
 • Szyfrowanie WPA3
 • Bluetooth (również BLE) do obsługi technicznej i inteligentnego domu
 • Roaming (802.11k/v): mobilni klienci przeskakują z punktu dostępowego do punktu dostępowego bez rozłączania się
 • Router: AC2200 MU-MIMO Wi-Fi, 4x4 (5 GHz), 2x2 (2,4 GHz)
 • Punkt dostępowy: AC1200 MU-MIMO Wi-Fi, 2x2 (2,4 GHz/5 GHz)

 

Oprócz Wi-Fi, punkty dostępowe oferują teraz także funkcje głosowe i muzyczne. Prosty 40 mm przetwornik odtwarza jednak muzykę tylko w mono (marketingowcy nazywają to dźwiękiem 360 stopni). Możesz powiedzieć "Okay, Google! Bluetooth Pairing!" i sparować źródło Bluetooth.Punkt dostępowy Nest wifi odbiera takie polecenia przez cztery mikrofony. Można je wyłączyć za pomocą mechanicznego przełącznika na urządzeniu.

Wnioski

Podobnie jak jego poprzednik, Nest Wifi jest bardzo łatwy do skonfigurowania. W przeciwieństwie jednak do Google Wifi, nowe punkty dostępowe oferują Google Assistant jako główną innowację. Szkoda, że punkty dostępowe nie posiadają już portów LAN. Repeatery mesh prawie wszystkich konkurentów robią to lepiej.

Niestety, Nest Wifi jest interesujący tylko dla tych nielicznych klientów, którzy nie mają już routera od swojego dostawcy, a jedynie modem z wyjściem LAN. Ci klienci mogliby jednak skorzystać z konkurencyjnego rozwiązania w znacznie niższej cenie. Te, oprócz zintegrowanego modemu DSL lub kablowego, oferują zwykle kilkuletnie wsparcie oprogramowania i mogą działać niezależnie od konta Google.